Türkiye mimarlığı'nda modernleşme çabaları: Konut mimarisinde cephe yaklaşımları ve Bağdat caddesi örneğinde incelenmesi
Modernization efforts in the architecture of Turkey: Approaches in facade design and examination in the case of Bagdat avenue
  1. Tez No: 569777
  2. Yazar: HAVVA GÜL BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YAŞAR ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmanın amacı, konut mimarisinde cephe yaklaşımlarını Türkiye mimarlığında modernleşme çabaları bağlamında ele almaktır. Bu doğrultuda, Bağdat Caddesi'nde 1950-1975 arası dönemde inşa edilen konutlar uygun cephe modelleri nedeniyle araştırma alanı olarak seçilmiştir. Çalışmada öncelikle konut, konut mimarisi gibi kavramsal arkaplan açıklamalarının ardından, konutlarda cephenin strüktür, malzeme, geometri ve bağlam ile ilişkisi incelenmiştir. Alan çalışmasında ise Bağdat Caddesi'nde yer alan 17 konut cephesi strüktür, malzeme, geometri ve bağlam ilişkisi çerçevesinde incelenmiştir. Yöntem olarak gözlem ve örnek analizi kullanılmış, toplanan veriler cephe analizleri ve yoruma dayalı tespitler üzerinden analiz edilmiştir. Bağdat Caddesi'ndeki yapıların Türkiye mimarlığındaki modernleşme çaba ve eğilimleri etkisi altında olduğu, yapıların yalın cepheler, dik açılı geometriler ve formlar, serbest plan ve cepheler, betonarme iskelet sistemi gibi ögelerle tasarlandığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda Türkiye mimarlığının önemli bir dönemini simgeleyen yapılar üzerine olan bu çalışmanın literatüre bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, facades, architectural approach is to address the issue in the context of the modernization efforts in Turkey architecture. In this direction, the houses built on the Bağdat Avenue between 1950-1975 were chosen as the research area because of the appropriate facade models. In the research, firstly, after the conceptual background explanations such as housing and housing architecture, the relation of the façade with structure, material, geometry and context is examined. In the field study, 17 residential facades on Bağdat Avenue were examined within the framework of the relationship between structure, material, geometry and context. Observation and sample analysis were used as the method and the collected data were analyzed through facade analysis and interpretations. Of structures in Bağdat Avenue in Turkey architecture modernization efforts and trends to be under the influence, lean facades of buildings, rectangular geometries and forms, free plans and facades, has been observed to be designed with elements such as reinforced concrete skeleton. In this context, on structures that symbolize a significant period of architecture in Turkey is expected to provide a contribution to the literature of this study.