Yeni 4-aminobenzen sülfonamit türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin (in vitro) incelenmesi
Synthesis of new 4-aminobenzene sulfonamide derivatives and investigation of biological activities (in vitro)
  1. Tez No: 569833
  2. Yazar: MEHMET KOYUNSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada çeşitli 4-(2-metilasetamino) benzensülfonamit türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen türevlerin kimyasal yapıları 1H NMR, 13C NMR, LC-MS-MS, UV-Vis, FTIR ve elementel analiz ile karakterize edilmiştir. Sülfanilamit, piridin varlığında 2-bromopropiyonilbromür ile reaksiyona sokularak ara brom sübstitüentli bileşik (2) elde edilmiş, bu bileşik de daha sonra yeni sülfonamit türevleri (3-6) elde etmek üzere sekonder aminler ile reaksiyonlara sokulmuştur. Sentezlenen tüm bileşiklerin in vitro antimikrobiyal aktiviteleri ve sitotoksiteleri değerlendirilmiştir. Halka boyutunda ve hetero azot atomu bulunduran halka sayılarındaki artış antimikrobiyal aktiviteleri de arttırmıştır. CA IX ve CA XII enzimleri bazı kanserli tümörlerde bulunmaktadır ve burada sunulan çalışmalar bu enzimleri hedef almaya odaklanmaktadır. Bileşik (3-6)'nın normal hücrelere sitotoksik etkisi olmadığı gözlenirken, tüm kanserli hücrelere karşı etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, several sulfonamide derivatives, 4-(2-methylacetylamino)benzenesulfonamides were synthesized. Chemical structures of the derivatives were characterized by 1H NMR, 13C NMR, LC–MS–MS, UV–Vis, FTIR, and elemental analysis. Sulfanilamide was reacted with 2-bromopropionyl bromide, in the presence of pyridine, to form bromo-substituted sulfonamide (2) key intermediate, which was subsequently treated with secondary amines to obtain novel sulfonamide derivatives (3-6). All the synthesized compounds were evaluated for in vitro antimicrobial activities and cytotoxicity. Increases in ring size, and rings bearing a nitrogen heteroatom led to improvements in antimicrobial activities. As the presence of CA IX and CA XII enzymes have been implicated in some cancerous tumors, the studies presented herein focuses on targeting these enzymes. It was found that the synthesized derivatives had in vitro anti-cancer properties, where compounds (3–6) were found to be active against all cancerous cells, and no cytotoxic effects on normal cells were observed.