Hidrojenin zeolitlerde depolanması
hydrogen storage by using zeolite
- Tez No: 56993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL YÖRÜKOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde hayat standardının yükselmesi ile, endüstrinin her alanında etkin bir şekilde uygulanabilecek temiz, ucuz ve tükenmez enerji kaynağı arayışı son derece önem kazanmıştır. Bu enerji arayışında önerilen en güçlü alternatiflerden birisi olan Hidrojen Enerjisi, bir çok açıdan yeterli özellikleri sağlayabilmektedir. Ancak hidrojen enerjisinin en büyük dezavantajı, hidrojen gazının uygun şekilde depolanması, kullanılacak birime nakledilmesi ve kullanım amacına göre yönlendirilmesi aşamalarında yaşanan güçlüklerdir. Hidrojen gazı son derece uçucu olduğundan, tahrip gücü yüksek ani patlamalara ve ciddi hasarlara neden olmaktadır. Hidrojenin zeolite kapsüllenmesinden elde edilen depolama sistemi, bir çok açıdan güvenilir, temiz ve kullanışlı bir sistem oluşturmaktadır. Her geçen gün çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz enerji kaynaklarına alternatif olması açısından önerilen hidrojen/zeolit sistemi, laboratuvar koşullarında diğer hidrojen depolama sistemleri ile karşılaştırılabilir düzeyde başarı sağlamıştır. Bu çalışmada, endüstri ve teknolojinin bir çok alanında değişik amaçlarla kullanılan zeolitlere, hidrojen gazının kapsüllenerek depolanabilirliğinin incelenmesine yönelik araştırmaların, geniş literatür taramasına dayanarak derlenmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing of life standards brings out the search of energy sources, which is cheap, clean, and could be easily applied in every braches of industry, is become important. Main disadvantages of the hydrogen energy could be summarized as, the storage in an appropiate style, and the transportation of this energy to the unit which will used in. In these stages the encapsulation of hydrogen in zeolite seems as the best solution that can be preferable as cleanness, relianceness, and useableness. The hydrogen/ zeolite system is become an alternative after the tests in laboratories, which compares other energy systems with it. In this study the encapsulation of hydrogen gas in zeolite, which is used in industry and in different branches of technology, is examined and some offers are made deppending on wide literatüre searches.