Vergi rekabeti ve vergisel düzenlemelerin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına etkileri
Tax competition and the effects of tax regulationson direct foreign capital investment
  1. Tez No: 569947
  2. Yazar: MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Uluslararası doğrudan yabancı sermaye yatırımları, sermaye fazlası olan ülkelerde yerleşik kişi ve kurumların sermaye birikimi yetersiz olan başka bir ülkede kar elde etmek amacıyla hareket halinde olması sonucu ortaya çıkmış bir kavramdır. Uluslararası sermaye hareketliliği sonucu ve gelişen teknolojik imkanlarla birlikte sermayenin mobilitesinin kolaylaşması ile de birlikte sermaye birikimi yetersiz olan ülkelerin hareket kabiliyeti kazanan yabancı sermayeyi ülkelerine çekmek için giriştikleri faaliyet neticesinde uluslararası vergi rekabeti kavramı ortaya çıkmıştır. Uluslararası vergi rekabeti, doğrudan yabancı sermaye hareketlerini etkileyecek bir unsur olmakla birlikte ana faktörlerden biri değildir. Yabancı sermaye hareket edeceği hedef ülkede gelişmiş, istikrarlı ve güven veren bir ekonomik yapı, hukuk sisteminin benimsendiği ve mülkiyet haklarının uluslararası güvence altında olduğu bir sistem ve kurumsal yapının geliştiği bürokratik engeller yerine kolaylıkların sunulduğu bir yapı aramaktadır. Bu çalışmada Uluslararası vergi rekabeti ve uluslararası vergi rekabeti kavramının teorik temelleri işlendikten sonra İstanbul'da faaliyet gösteren yabancı sermayeli kuruluşlar özelinde bir alan araştırması yapılarak Türkiye'nin doğrudan yabancı sermaye yatırım girişleri ve bunlara etki eden faktörler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
International foreign direct investment is a concept that has emerged as a result of the fact that the people and institutions in the countries with surplus capital are in the process of making profit in another country with insufficient capital accumulation. As a result of the international capital mobility and the technological opportunities, the mobility of capital has become easier and the international tax competition concept has emerged as a result of the activities of the countries with insufficient capital accumulation to attract foreign capital to their countries. International tax competition is not one of the main factors that will affect foreign direct investments. An advanced, stable and trustworthy economic structure in the target country in which the foreign capital will move is looking for a structure where the legal system is adopted, and a system where the property rights are internationally guaranteed, and the bureaucratic obstacles in which the institutional structure develops are presented. In this study, foreing owned organizations operating in Istanbul made a field research in particular foreign direct investment inflows to Turkey and the factors affecting them will be evaluated after examining the theoretical foundations of international tax competition and international tax competition concept.