Farklı kurutma sıcaklıklarının cevizin kuruma süresi ve kalitesine etkisi
Effects of different drying temperatures on walnut drying time and quality properties
  1. Tez No: 570084
  2. Yazar: MAHMUT SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, materyal olarak Amasya ilinde yerel çeşit ve Chandler ceviz çeşidi kurutma denemelerinde kullanılmıştır. Kurutma denemeleri laboratuvar şartlarında kurutma dolabı kullanılarak yapılmıştır. Kurutma sıcaklığı olarak 30-35-40-45 ve 50 oC alınmıştır. Ceviz örnekleri kabuklu ve iç ceviz olarak kurutulmuştur. Yerel çeşitte kabuklu kurutma denemelerinde kuruma işlemi 30 °C'de 58 saat, 35°C'de 43 saat, 40 °C'de 31 saat, 45 °C'de 25 saat ve 50 °C'de 19 saat sürmüştür. Aynı çeşitte iç ceviz için kuruma süreleri; 30 °C'de 16, 35°C'de 13, 40 °C'de 10, 45 °C'de 6,5 ve 50 °C'de 4 saat olmuştur. Chandler çeşidinin kabuklu olarak kurutma denemelerinde ise kuruma süresi 30 °C'de 61 saat, 35°C'de 42 saat, 40 °C'de 30 saat, 45 °C'de 21 saat ve 50 °C'de 18,5 saat sürmüştür. Ceviz içi ile yapılan kurutma denemelerinde ise kuruma süresi 30 °C'de 16, 35 °C'de 13.5, 40 °C'de 9.5, 45 °C'de 6 ve 50 °C'de 3,5 saat bulunmuştur. Elde edilen deneysel veriler Lewis, Midilli-Küçük, Modifiye Page, Page, Wang Sing ve Yağcıoğlu modelleri olmak üzere 6 farklı modele uygulanmıştır. Uyarlanan modeller ayrı ayrı incelenecek olursa, belirtme katsayısı (R2) değerlerinin tüm modellerde oldukça yüksek olduğu ve modeller arasında belirgin bir farkın olmadığı görülmektedir. Taze ve kurutulmuş cevizin kabuk ve iç örneklerinde L,a,b renk değerleri ölçülmüştür. Yerel ceviz çeşidinde taze ürüne en yakın renk değerlerinin düşük sıcaklıklarda (30 ve 35 oC) sıcaklıklarda elde edildiği görülmektedir. Chandler ceviz çeşidinde taze ve kurutulmuş örneklerin renk değerleri birbirine yakın çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, local varieties and Chandler walnut varieties grown in Amasya province were used as drying material. Drying experiments were carried out under laboratory conditions using a drying cabinet at temperatures of 30 oC, 35 oC, 40 oC, 45 oC and 50 oC. Walnut samples were shelled and dried as inner walnuts. Drying process in local varieties, shelled drying trials took 58 hours at 30 °C, 43 h at 35 °C, 31 h at 40 °C, 25 h at 45°C and 19 h at 50 °C. Drying times for the same kind of inner walnut; 16 h at 30 °C, 13 h at 35 °C, 10 h at 40 °C, 6.5 h at 45 ° C and 4 hours at 50 °C. Drying time of Chandler in shells is 61 h at 30 °C, 42 h at 35 °C, 30 h at 40 °C, 21 h at 45 °C and 18.5 hours at 50 °C It took. The drying time of inner walnut was 16 h at 30 °C, 13.5 h at 35 °C, 9.5 h at 40 °C, 6 h at 45 °C and 3.5 hours at 50 °C. The experimental data were applied to 6 different models: Lewis, Midilli-Küçük, Modified Page, Page, Wang Sing and Yağcıoğlu. Adapted models are examined separately, it is seen that the coefficient of determination (R2) values are quite high in all models and there is no significant difference between the models. L, a, b color values of fresh and dried walnuts were measured. It is seen that the color values closest to the fresh product in the local walnut variety are obtained at low temperatures (30 oC and 35 oC). The color values of fresh and dried samples of Chandler walnut varieties were close to each other.