The impact of a short-term training on student and teacher self-efficacy in computational thinking, programming and entrepreneurship
Kısa süreli bir eğitimin öğrenci ve öğretmenlerin bilgi-işlemsel düşünme, programlama ve girişimcilik özyeterlik algıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 570309
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yerel ekonomilerin gelenekselci endüstriyel zeminden ayırılıp bilişim teknolojisi temeline dayanan bir uluslararası ekonomi haline geldiği 21. Yüzyıl'da, bilgi-işlemsel düşünme, programlama ve girişimcilik en önemli alanlar olarak öne çıkmaktadır. Bu yüzden de ekonomiye dayalı şekilde ilerlemek ve gelişmek isteyen toplumların bu alanlarda becerisi ve özyeterliği yüksek bireylere sahip olması oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak, söz konusu çalışmanın temel amacı, kısa süreli bir eğitimin, toplumun en dinamik bireyleri arasında yer alan öğrenci ve öğretmenlerin bilgi-işlemsel düşünme, programlama ve girişimcilik alanlarında sahip oldukları özyeterlikleri üzerindeki muhtemel olumlu etkisini incelemek olarak belirlendi. Çalışma, ayrıca, bu kısa süreli eğitimin özyeterliği artırması ve bu değişimin kalıcı olması açısından öğrenci ve öğretmenlere farklı şekilde etki edip etmediğini de inceledi. Bu incelemeleri mümkün kılmak adına, katılımcıların, Gençlerle Uygulamalı Girişimcilik ve Bilişim Eğitimi Projesine katılmak için çevrimiçi olarak başvuru yapan 203 öğrenci ve 129 öğretmen içeren bir havuzdan amaçlı örneklem tekniği ile seçilen 38 öğrenci ve 28 öğretmenden oluştuğu yarı-deneysel yapıdaki bu çalışma kapsamında, öğrenci ve öğretmenlerden eğitimden önce, eğitimden hemen sonra ve eğitim tamamlandıktan iki ay sonra olmak üzere üç kez veri toplandı. Veriler, eşleştirilmiş örneklemler t-testi ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak analiz edildi ve sonuçlar, kısa süreli eğitimin öğrenciler ve öğretmenlerde bilgi-işlemsel düşünme, programlama ve girişimcilik özyeterliklerini istatistiksel olarak anlamlı şekilde artırdığını işaret etti. Ayrıca, bu kısa süreli eğitimin öğrenci ve öğretmenlere farklı şekilde etki etmediği ve bir gruptaki özyeterlik artışının diğer gruptaki artıştan istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklı olmadığı ve eğitimin kalıcı olma noktasında iki grup adına istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Computational thinking, programming and entrepreneurship are three of the most important domains in 21st century, where the economies are internationalized and primarily based on information technology rather than traditional industry. It is therefore crucial to have individuals with high proficiency and high levels of self-efficacy in these domains, to be able to thrive and advance as a society. The primary purpose of this study, therefore, was to investigate the possible positive impact of a short-term training on self-efficacy of students and teachers, the dynamic individuals of a society, in computational thinking, programming and entrepreneurship. The study also aimed to investigate whether the short-term training would have a differing impact on students and teachers, in terms of enhancement and sustainability of self-efficacy. Participants were 38 students and 28 teachers, selected using purposeful sampling, from a pool of 203 students and 129 teachers who applied online to participate in Applied Entrepreneurship and Informatics Training for Youth Project. Data was collected from the groups (students and teachers) three times with the same instruments, as pretest, posttest and 2nd posttest, based on a quasi-experimental research design. Data was analyzed using paired samples t-test and Independent samples t-test and results indicated that the short-term training significantly increased student and teacher self-efficacy in aforementioned domains and that the training did not have a differing impact on students and teachers in terms of enhancement and sustainability of self-efficacy, as the increase in self-efficacy was not significantly different for the groups and both groups sustained their self-efficacy in these domains indifferently.