A comparison of the strategies for teaching oral production skills in Turkish and British primary schools
Türk ve İngiliz ilköğretim okullarında uygulanan konuşma becerisi öğretimi stratejileri üzerine bir karşılaştırma
  1. Tez No: 279567
  2. Yazar: GÖKHAN ÖMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ilkokul öğrencilerinin yabancı dilde konuşma becerilerini geliştirmek için yeni teknikler ve stratejiler geliştirmek amacıyla, İngiltere'ye yeni gelen ve İngilizce veya İngiltere hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmeyen çocuklara İngiltere'de EAL (Ek Dil Olarak İngilizce) derslerinin nasıl verildiğini incelemiştir.Giriş bölümü, çalışmanın arka planı, amacı ve kapsamı hakkında bilgi vermektedir. İkinci bölüm, her iki ülkedeki İngiliz Dili Eğitimi (ELT) hakkındaki mevcut literatürü incelemektedir. Bu bölümde, ilk olarak İngilizce öğrenmenin önemi, çocuklara İngilizce öğretme ve konuşmaya dair ayrıntılar vermektedir. Daha sonra Türkiye ve İngiltere ilkokullarındaki konuşma öğretimi ve EAL'yi tanımlanmaktadır. Bir sonraki aşamada, EAL öğrencilerinin ve İngiltere'deki Türkçe konuşan topluluğun çocuklarının sterotipi tanımlanmaktadır. Bölüm son olarak Türkiye'deki EFL ile İngiltere'deki EAL'nin kısa bir karşılaştırmasını yapmaktadır. Bir sonraki bölümde, çalışmanın yöntemi, yani katılımcılar ve veri toplama usulleri sunulmaktadır. Veri analiz bölümü, çalışmanın bulgularını ortaya koymuştur. Veriler, iki anket ile toplanmıştır: Anketlerden biri İngiltere'deki EAL öğretmenlerine (N=50) ve diğeri ise Türkiye'deki EFL öğretmenlerine (N=50) uygulanmıştır.Çalışmanın bulguları, öğrencinin otantik etkinliklere katılması için güdülenme seviyesini artırarak konuşma seviyesini ilerletmek ve konuşma becerilerini geliştirmek amacıyla bazı EAL teknik ve stratejilerinin Türkiye'deki ilkokullarda İngilizce derslerinde etkin bir şekilde kullanılabilecğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated how EAL (English lessons in The UK (United Kingdom) are delivered to the newly arrived non-British students, who know almost nothing about English or England in order to bring up new techniques and strategies to improve the oral production skills of the pupils at primary schools in Turkey. The study used a descriptive method of research.The introductory chapter presents the background, the aim and the scope of the study. The second chapter reviews the existing literature on English Language Teaching (ELT) in both countries. In this chapter, first, the importance of learning English, teaching English to young learners and oral production are clarified. Then the teaching of oral production in Turkish and British primary schools and EAL is defined. Next, stereotypes of EAL learners and as being the mostly known sample of those, the children of the Turkish-speaking community in The UK are identified. The chapter, lastly, holds a brief comparison of teaching EFL in Turkey with EAL in The UK. In the following chapter, the method of the study; in other words, participants and data collection procedures are presented. The data analysis chapter reveals the findings of the study. The data were collected by means of two questionnaires: one was administered to EAL teachers in The UK (N=50) and the second to EFL teachers in Turkey (N=50).The findings of the study revealed that certain EAL techniques and the strategies can be used efficiently in English lessons at primary schools in Turkey to promote speaking by increasing the level of the learners? motivation to participate in the authentic activities and improve their success in oral production.