Kronik bel ağrısında Mulligan Bent Leg Raise ve Sustained Natural Apophyseal Glides tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of technics on chronic low back pain Mulligan Bent Leg Raise and Natural Apophyseal Glides
  1. Tez No: 570550
  2. Yazar: BİLGE BÜŞRA İRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmadaki amacımız Mulligan Bent Leg Raise (BLR) ve Sustained Natural Apophyseal Glides (SNAGS) tekniklerinin Kronik Bel Ağrısında etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya yaşları 25-55 arasında, bel ağrısı şikayeti en az 3 ay devam eden 45 birey alınmıştır. Çalışmamızda; Kontrol grubuna (15 kişi) 10 seans Klasik Fizyoterapi programı; 5 dakika Ultrason ve Hotpack, 20 dakika Transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu, BLR grubuna (15 kişi) klasik fizyoterapi programına ek 3 tekrarlı Mulligan Bent Leg Raise Tekniği, SNAGS grubuna (15 kişi) klasik fizyoterapi programına ek 12 tekrarlı Mulligan Sustained Natural Apophyseal Glides uygulanmıştır. Olguların tedavi öncesinde ve sonrasında dinlenme, hareket durumundaki ağrı (Görsel Analog Skala), lumbal eklem hareket açıklığı (İnklinometre), esneklik (Schober testi, Parmak Zemin testi) ve fonksiyonel düzeyleri (Oswestry Bel Ağrısı Anketi) değerlendirilmiştir. Tedavi sonrasında tüm gruplarda istirahat ve hareket halinde ağrı seviyelerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p< 0,001). SNAGS grubundaki olguların eklem hareket açıklıklarındaki (fleksiyon, ekstansiyon, lateral fleksiyon) artış diğer gruplara göre daha anlamlı bulundu (p< 0,05). Mulligan gruplarına ait Schober testi skorundaki değişimde anlamlı fark görülmüştür (p< 0,05). Parmak zemin testinde SNAGS grubunda değişimin diğer gruplara göre daha anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p< 0,05). Oswestry skalası sonuçları karşılaştırıldığında BLR grubunda değişimin diğer gruplara kıyasla daha anlamlı olduğu belirlenmiştir (p< 0,05). Sonuç olarak Mulligan mobilizasyonun ağrının azalmasında, eklem hareket açıklığının, esnekliğin ve fonksiyonelliğin artmasında etkili olduğu bulunmuştur. Mulligan mobilizasyon grupları karşılaştırıldığında BLR grubunun istirahat ağrısını azaltmada ve fonksiyonelliği arttırmada SNAGS grubuna göre daha etkili olduğu, SNAGS grubunun eklem hareket açıklığı ve esnekliği arttırmada BLR grubuna göre daha etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, comparison of Mulligan Bent Leg Raise and Sustained Natural Apophyseal Glides technics and how it effects Chronic Low Back Pain. To this experiment has been added 45 volunteers aged between 25-55 and has this low back pain for at least 3 months. Subjects has categorized to 3 different groups. To first group 10 session conventional physiotherapy (5 minutes of Ultrasound, 20 minutes of Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) and 20 minutes of Hotpack (HP)) program (15 volunteers), to second group conventional physiotherapy in addition 3 repetitive Mulligan Bent Leg Raise Technic (15 volunteers), to third group convantional physiotherapy in addition 12 repetitive Mulligan Sustained Natural Apophyseal Glides (15 volunteers) was applied. Before the treatment and after the treatment subjects mobility pain (Visual Analog Scale), lumbal range of motion inclinometer (Baseline, Bubble Inclinometer), flexibility (Schober test, Finger Ground test) and functional level (The Oswestry Disability Index) evaluation has been made. After treatment in all of the groups statistical level difference spotted on rest and activity pain. In all subjects range of motion has an increase observed and in SNAGS group subjects lumbal range of motion compare to other groups was increased more. BLR and SNAGS groups Schober test score was more effective compared to control group. Subjects made a great improvement in Finger Ground test but in SNAGS group the improvement was bigger. When the Oswestry Disability score results was compared BLR groups showed the best recovery. As a result the experiment shows us when we compare Mulligan Mobilization and Conventional Physiotherapy, Mulligan Mobilization occurred pain reduce, range of motion increase, flexibility and functional increase effective than what Conventional Physiotherapy done. In Mulligan Mobilization groups compared each other in BLR group reducing rest pain and increasing functionality is better, in SNAGS group range of motion increasing and increasing flexibility is better.