Kurumsal yönetim uygulamalarının firma performansı üzerindeki etkileri
Impact of corporate governance practices on firm performances
- Tez No: 570600
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSEL ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetim uygulamalarının göstergelerinden yönetim kurulu yapıları ve sahiplik yapılarının (sermaye yoğunluğu ve halka açıklık oranının) firma performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada 2012-2017 yılları arasında BİST 100' de faaliyet gösteren 76 firmanın verileri (456 gözlem) kullanılmıştır. Veriler panel veri analiz yöntemiyle ve STATA 14 programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucuna göre, sermaye yoğunlaşması ile özsermaye karlılığı arasında negatif ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu; yönetim kurulu üye sayısı, bağımsız yönetim kurulu üye oranı ve kadın yönetim kurulu üye oranı ile EBİT arasında pozitif ve istatsiksel olarak anlamlı, sermaye yoğunlaşması ile negatif ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu; yönetim kurulundaki kadın üye oranı ile Tobin's Q arasında negatif ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu ve son olarak sermaye yoğunlaşması ile Tobin' s Q arasında pozitif ve istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of board structures and ownership structures (capital density and free float) on firm performance, one of the most important indicators of corporate governance. For this purpose, data of 76 firms operating in BIST 100 between 2012 - 2017 (456 observations) were used. Data were analyzed by panel data analysis method and STATA 14 program. According to the results of the analysis, there is a negative and statistically significant relationship between capital concentration and return on equity.There is a positive and statistically significant relationship between the number of board members, ratio of independent board members and ratio of female board members and EBIT, and there is a negative and statistically significant relationship with capital concentration; It is seen that there is a negative and statistically significant relationship between the ratio of female members on the board of directors and Tobin's Q and finally there is a positive and statistically significant relationship between the concentration of capital and Tobin's Q.