Turkish Salafism on Twitter: Social network analysis
Twitter'da Türkiye selefiliği: Sosyal ağ analizi
- Tez No: 570676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Sociology, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son on yıllarda, selefilik akademik literatürde global bir fenomen olarak genişçe çalışılmaktadır. Selefiliğin genel özellikleri ve ulusaşırı etkilerine rağmen, her ülke kendi yerel selefilik formunu üretmektedir. Türkiye selefiliği literatürde yerini çok az bulmuştur. Bu çalışma birincil kaynaklara dayanarak, twitter verisi, Türkiye Selefileri'ni inceleyecektir. Twitter verisi sosyal ağ analizi ve nicel metin analizi metodları kullanılarak analiz edilecektir. Bu çalışma, güvenlik endişesi ve saha araştırmasının zorluklarından dolayı sadece dijital alanla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Salafism, as a global phenomenon, has been studied extensively especially in the last decades, there is a need to study local contexts. Despite the common characteristics and its transnational nature, every country has formed their local Salafism(s). The Turkish case has been underrepresented in the literature. This thesis utilizes primary sources, which is Twitter data, to explore on the activities and constituencies of the Turkish Salafis by employing social network analysis and quantitative text analysis. Because of the security concerns and the difficulties of doing fieldwork, this study limits itself to the digital space as its research field.