Felsefe ve tasavvuf karşılaşmasında Nasîrüddin Tûsî ile Sadreddin Konevî'nin mektuplaşmaları
The correspondences between Sadr al-dīn qunawi and Nasīr al-Din al-Tūsī in the convergence of philosophy and sufism
  1. Tez No: 570725
  2. Yazar: BETÜL ÇELİKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada 13. yüzyılda Anadolu'da yaşamış, dönemin tasavvuf alanında öncü isimlerinden olan Sadreddin Konevî ve yine dönemin en önemli düşünürlerinden Nasîrüddin Tûsî arasında geçen mektuplaşmaların İslâm felsefesindeki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sadreddin Konevî ve Nasîrüddin Tûsî'nin yaşadığı dönemde Moğollar Anadolu dâhil olmak üzere birçok beldeyi işgal etmiş ve her türlü ilmî faaliyetin ilerlemesini sekteye uğratmıştır. Böyle bir dönemde Anadolu'da yaşayan sûfî bir âlimin felsefe ilmiyle iştigal eden bir düşünür ile çeşitli metafizik konuları hakkında birbirleriyle görüş alışverişi yaptığı el-Mürâselât olarak adlandırılan bu mektuplaşmalar 13. yüzyılda tasavvuf ve felsefe ilimleri arasındaki ilişkinin boyutunu tespit edebilmek adına büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma ile el-Mürâselât'ın yazılış nedeni, yazılış süreci ve mevcut yazma nüshaları hakkında bilgiler verilmiş ve el-Mürâselât'ın Konevî ve Tûsî'nin eserleri arasındaki yerine işaret edilmiştir. Eserin içeriğinde tartışılan metafiziğe dair meseleler hakkında iki düşünürün de görüşleri ortaya koyularak Sadreddin Konevî'nin felsefeye Nasîrüddin Tûsî'nin ise tasavvufa bakışı ele alınmış ve dönemin tasavvuf-felsefe ilişkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to detect its place and importance of Islamic philosophy in correspondence between Sadr al-Dīn Qunawi, who lived in the 13th century in Anatolia -an important person of Islamic msyticism- and Nasīr al-Din al-Tūsī,who is a prominent scholar of Islamic thought in the same era. During the period of Sadr al-Dīn Qunawi and Nasīr al-Din al-Tūsī, the Mongols occupied many regions, including Anatolia, and interfered with the progress of scientific activities. In such a period, Anatolianscholar interested in Sufism and and a wise man engaging with philosophy exchanged viewson various metaphysical topics with each other, these correspondences were gathered in a book called al-Murāsalāt. This book is of great importance in the determination of the relationship between the philosophy of Sufism and philosophy in the 13th century. With this study, the reason for writing of the correspondences, the process of writing and the current manuscripts were informed. The content of the al-Murāsalāt was compared mainly to the other works of Qunawi and Tūsī. Two different perspectives of both scholars were referred while discussing the matters regarding metaphysics in this study. Accordingly, Sadr al-Dīn Qunawi's views in philosophy, sufistic ideas of Nasīr al-Din al-Tūsī and the relationship between philosophy and mysticism in the 13th century.