Stratejik pazarlama kararlarının alınmasında stratejik pazarlama muhasebesinin rolü ve önemi: X üretim işletmesinde bir uygulama
The role and importance of strategic marketing accounting in making strategic marketing decisions: An application in X production operation firm
  1. Tez No: 570726
  2. Yazar: TUĞBA ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı stratejik pazarlama kararlarının alınmasında stratejik pazarlama muhasebesinin rolünü ve önemini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmada veriler elde edilirken Konya ilinde faaliyette bulunan bir üretim işletmesinde yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bunun için işletmenin ilgili departmanlarından gerekli izinler alınmış ve görüşmenin muhasebe departmanında görev yapan bir müdür ile yapılması için karar alınmıştır. Görüşme için ilgili konu hakkında hazırlanan sorular cevaplayıcıya sunulmuş ve cevaplayıcı tarafından verilen yanıtlar yazı yolu ile anında kağıda aktarılmıştır. Bu araştırma ile maliyet ve yönetim muhasebesinde artık Çağdaş Maliyet Yönetim Sistemlerinin etkili olduğu hususuna değinilmiş ve bu sistemlerden Stratejik Maliyet Yönetimi enstrümanı olan Faaliyete Dayalı Maliyet Sistemi uygulama kısmında incelenmiştir. Sonuç olarak, stratejik pazarlama kararlarının alınmasında stratejik pazarlama muhasebesinin etkili olduğu saptanmıştır. Üretim işletmelerinin lojistik maliyetlerini hesaplamada Çağdaş Maliyet Yönetim Sistemlerinden Faaliyete Dayalı Maliyet Sistemini kullanmaya daha yatkın oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the role and importance of strategic marketing accounting in strategic marketing decisions. While gathering data, meetings were held face to face in a production firm that is active in Konya. For this meeting necessary permissions were taken from the concerning departments and it was decided to have a meeting with the manager who was in change of the accounting department. The questions about the research which were prepared were presented to the manager and the replies which were given by the manager were instantly transferred to the paper. Via this research, it was dealt that in cost and administration accounting now Contemporary Cost Management are effective and among there systems the insrumnet which is Activity Based Cost System was examined in the practice part. As a result, strategic marketing accounting was found to be effective in strategic marketing decisions. It has been determined that production firms are more likely to use the Activity Based Cost System from Contemporary Cost Systems in calculating the logistics costs.