Menopoza giren kadınlar ile menopoza girmeyen kadınların benlik saygısı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of the levels of self- esteem and depression among women during menopause and premenopause
  1. Tez No: 570727
  2. Yazar: SERHAT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, menopoza giren kadınlar ile menopoza girmeyen kadınların benlik saygısı ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada kadınların medeni durumu, yaşları, gelir düzeyleri, kronik bir hastalıklarının olup olmaması gibi değişkenlerin de benlik saygısı ve depresyon düzeyleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde yaşayan, rastlantısal ve gönüllülük esasıyla seçilen kadınlar alınmıştır. Çalışmaya alınan kadınların benlik saygısı düzeylerini değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve depresyon düzeylerini değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Aynı zamanda kadınların sosyodemografik özellikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan bir Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda menopozdaki kadınların depresyon düzeylerinin, henüz menopoza girmemiş olan kadınların depresyon düzeylerine göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Menopozdaki kadınların yaşları yükseldikçe depresyon düzeyleri de artmaktadır. Henüz menopoza girmeyen kadınlar arasında çalışmayan kadınların depresyon düzeyleri çalışan kadınlardan daha yüksek bulunmuştur. Menopozdaki kadınlar arasında ilkokul mezunu olan kadınların depresyon düzeylerinin eğitim düzeyi ortaokul ve üzeri olan kadınlardan daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Araştırmanın sonuçları güncel literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between women's self-esteem and depression levels, who go through menopause and who do not. Besides, the effects of variables such as women's marital status, ages, income levels and the condition of a chronic disease on self-esteem and depression are examined. Women who live in Istanbul, Besiktas are participated to the research with random and voluntary basis. To evaluate women's self-esteem levels, Rosenberg Self-Esteem Scale and to evaluate their depression levels, Beck Depression Scale are applied by the researcher. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, a Personal Information Form prepared by the researcher is used. Mann Whitney- U, and Kruskal Wallis and Spearman Correlation Tests are used in the analysis of data. With the research results, it is found out that women who go through menopause have significantly higher levels of depression than women who do not go through the same period. As women's age increase (who go through menopause), their levels of depression increase too. Women who do not go through menopause and do not work have higher depression levels than women who do not go through the same period but work. Primary school graduate women who go through menopause have higher levels of depression than secondary school and above graduates who go through menopause. Results of the research have discussed in the light of current literature.