Çalışanlarda örgütsel güven algısı ile örgütsel adanmışlık ilişkisi: Katılım bankacılığı sektöründe bir uygulama
The relationship between organizational trust perception and organizational commitment in employees: An application in participation banking sector
- Tez No: 570820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELAHAT ÖNEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Katılım bankalarının geleneksel bankalara göre; daha az kaynak ve kabiliyetlere sahip olması, kriz durumlarından daha fazla etkilenmesi, çalışanlara daha az nakdi ve nakdi olmayan teşviklerin sağlaması, katılım bankalarında örgütsel adanmışlığın önemli bir sorun olmasına neden olmaktadır. Bu sorunun üstesinden gelmede, yönetim literatüründe örgütsel adanmışlığın önemli öncüllerinden biri olarak incelenen örgütsel güvenin artırılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında, katılım bankalarında örgütsel adanmışlığı sağlamada örgütsel güvenin rolü test edilmektedir. Örgütsel güven ile örgütsel adanmışlık arasındaki ilişkileri katılım bankları bakımından incelemek amacıyla gerçekleştirilen araştırma kapsamında, anket yöntemiyle 496 katılım bankası çalışanından birincil veri toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi neticesinde; yöneticiye, kuruma ve çalışma arkadaşına güven boyutlarından oluşan örgütsel güvenin, örgütsel adanmışlıkla ilişkili olduğu sonucuna varılmış ve araştırma hipotezleri kabul edilmiştir. Bunların yanında, katılım bankası çalışanların örgütsel adanmışlıklarının düşük olduğu ve belirli araştırma değişkenlerinin demografik özelliklere (cinsiyet, gelir, yaş, mesleki deneyim, işyerinde çalışma yılı ve unvan) göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlar, katılım bankalarında örgütsel adanmışlığını artırmada; yöneticiye güven, kuruma güven ve çalışma arkadaşlarına güvenin artırmanın önemli bir yöntem olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Participation banks compared to traditional banks; having less resources and capabilities, being more affected by crises, providing less cash and non-cash incentives to employees, organizational commitment in participation banks is an important problem. In order to overcome this problem, it is thought that increasing the organizational trust which is examied as one of the important antecedent of organizational commitment in the management literature, will be beneficial. In this thesis, the role of organizational trust in ensuring the organizational commitment in participation banks is tested. Within the scope of the study,whith is conducted to examine the relationship between organizatilonal trust and organizational commitment in terms of participation banks, primary data were collected from 496 participation banks employees by survey method. As a result of the analysis of research data; it is concluded that organizational trust, which consist of trust toward manager, institution and work colleague, is related to organizatinal commitment and researh hypotheses are accepted. In addition, organizational commitment level of the employees of participation banks is low and certain research variables differed according to demographic characteristics (gender, income, age, Professional experience, work year and work position).The results obtained in the study showed that increasing trust toward managers, institution and colleagues can be an important method to increase organizational commitment in participation banks.