Ön gösterim- gösterim- gözden geçirme (Preview- view-review) İngilizce kelime öğrenme stratejisinin yabancı dili İngilizce olan lise öğrencileri üzerinde etkilerinin incelenmesi
Examining effects of English vocabulary learning strategy preview-view- review on English as a foreign language high school students
  1. Tez No: 570861
  2. Yazar: ONUR PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dünya çapında bir dil olan İngilizce'nin öğretiminde, en çok tartışılan konulardan biri öğretim yapılırken ana dil kullanımıdır. Bazı dilbilimciler sınıfta ana dil kullanımının öğrencinin İngilizce'ye maruz kalmasını engellediğini düşünmektedirler. Öte yandan, bazı dilbilimciler ise sınıfta ana dil kullanımın öğrencinin kaygı seviyesini düşürdüğünü iddia etmektedirler. Bu çalışmada ikinci dil İngilizce öğretiminde öğrencilerin İngilizce yanında ana dillerini de kullanarak öğretim yapmaya olanak sağlayan Ön Gösterim- Gösterim- Gözden Geçirme (Preview- View- Review)(ÖGG) stratejisinin İngilizce kelime öğretiminde ve öğrencilerin kaygı düzeyleri üzerinde etkililiği üzerinde durulmuştur. ÖGG öğretmenlerin genelde iki dilli eğitim sınıflarında, dersin Ön gösterim (preview) kısmını öğrencinin ana dilinde yaptığı bir öğretim şeklidir. Bu strateji de hem ana dil hem de hedef dil kullanılarak yabancı dil öğretimi yapılmaktadır. Bu araştırmanın amacı ikinci dil İngilizce (ESL) sınıflarında etkililiği kanıtlanmış Ön gösterim- Gösterim- Gözden geçirme stratejisinin, yabancı dil İngilizce sınıflarında (EFL) İngilizce kelime öğretiminde etkililiğinin ve İngilizce öğretiminde kaygı düzeylerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu araştırma yarı deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında deney grubunda ortaöğretim öğrencilerine 8 hafta boyunca Ön Gösterim – Gösterim- Gözden Geçirme stratejisiyle kelime öğretimi yapılmıştır. İngilizce kelime başarı testi ve kaygı ölçeği kullanılarak bu stratejinin öğrencilerin kelime öğrenme başarı ve kaygı düzeylerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ÖGG stratejisinin, yabancı dil İngilizce öğrencilerinin kelime öğrenmelerinde olumlu etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca sonuçlar bu stratejinin, yabancı dil sınıflarında kaygının azaltılmasında etkili olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Using mother tongue in the English language classrooms is one of the most controversial issues in the teaching of worldwide language English. Some linguists consider that using mother tongue in the classroom hinders students' exposure to English. On the other hand, some linguists claim that using mother tongue provides reducing language anxiety level. This study aimed to explore efficacy of Preview- View- Review strategy which provides also using mother tongue in English teaching, on English vocabulary teaching and English language learning anxiety level. Preview- View- Review is defined as a teaching strategy which teachers use mother tongue in preview part of the lesson in bilingual classrooms. This strategy provides teaching both mother tongue and English in English as a second language classrooms. The aim of this study to analyze efficacy of Preview- View- Review strategy whose efficacy has been proven in English as a second language classrooms (ESL), on vocabulary teaching and anxiety level in English as a foreign language classrooms (EFL). The design of this research is a quasi-experimental design. Preview- View- Review strategy has been conducted with high school students as an experimental group on vocabulary teaching for eight weeks. Efficacy of Preview- View- Review on vocabulary teaching and English learning anxiety level was evaluated by using vocabulary achievement tests and foreign language anxiety scale. It was found that PVR has a positive effect on vocabulary learning for EFL students. Also, the results showed that PVR is an effective strategy to reduce anxiety in the EFL classroom.