Sürdürülebilir sıfır atık yönetimi için eğitimalanlarında katı atık oluşumu ve karakterizasyonu
Solid waste generation and characterization in education areas for sustainable zero waste management
  1. Tez No: 575735
  2. Yazar: BURAK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE HANEDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi'nde sıfır atık kapsamında toplanan ve ayrıştırılan atıklar ve geri dönüşümü olmayan atık kutularında ayrıştırılmadan toplanan atıklar belirli periyodlarda tartılıp ayrım yapılarak, fakültede birim zamanda ve kişi başına oluşan toplam atık miktarları ve geri dönüşebilir potansiyele sahip atık miktarları belirlenmiştir. Aynı zamanda Tekirdağ'da bulunan 1 Meslek Yüksekokul, 1 lise ve 1 ilkokulda toplanan geri dönüşebilir atık miktarı belirlenerek karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır. Çalışma kapsamında aynı zamanda Çorlu Mühendislik Fakültesi'nde fakültede eğitim gören öğrencilerin sıfır atık yönetimine bakış açılarını belirlemeye yönelik bir anket çalışması yürütülmüştür. Elde edilen veriler genel değerlendirme, kadın-erkek ve çevre mühendisliği ve diğer bölüm öğrencileri arasındaki farklılıklar açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen verilere dayanılarak aynı zamanda bir maliyet çalışması da yapılmıştır. Elde edilen verilere göre ÇMF'de tüm kutularda toplanan atık miktarı yaklaşık 184 kg olarak hesaplanmıştır. Bu değerin yalnızca 27 kg'ı ayrıştırılarak geri dönüştürülmektedir. Tüm okulda tüm atık türleri hesaba katıldığında kişi başına günlük atık miktarı 113 g/kişi-gün olarak bulunmuştur. Diğer eğitim kurumları ile karşılaştırıldığında en fazla atık ÇMF'de toplanmakta ve kişi başına toplanan günlük atık miktarı da en yüksek ÇMF için elde edilmiştir. Anket sonuçlarının değerlendirmesine göre genel olarak bakıldığında fakülte öğrencilerinin sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda belirgin bir bilgi birikimine ve isteğe sahip olduğu, çevre mühendisliği öğrencilerinin özellikle bilgiye dayalı bazı sorularda beklendiği üzere daha doğru cevaplar verdiği ve çevre mühendisliği ve kadın katılımcıların, oluşturdukları atıkların geri dönüşüm kutularına atılması hususunda daha hassas davrandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, wastes collected in the waste and garbage bins separated by zero waste in the Çorlu Engineering Faculty of Namık Kemal University were weighed and characterized in certain periods. Total waste amounts per unit time and per person in the Faculty and the amount of waste with recyclable potential have been determined. At the same time, a comparative assessment was made by determining the amount of recyclable waste collected in 1 vocational school, 1 high school and 1 primary school in Tekirdağ. In the scope of the study, a questionnaire study was conducted to determine the viewpoints of the students studying at the faculty in Çorlu Engineering Faculty on zero waste management. The obtained data were evaluated in terms of the differences between the general evaluation, male-female and environmental engineering and other department students. Based on the data obtained in the study, a cost study was also carried out. According to the obtained data, the amount of waste collected in the ÇMF was calculated as 184 kg. Only 27 kg of this value is recycled and recycled. Only 27 kg of this value is recycled and recycled. Considering all types of waste in the whole school, the per capita daily waste amount was found to be 113 g/person-day. Compared to other educational institutions, the most waste was collected in CMF and the daily amount of waste collected per capita was obtained for the highest CMF. According to the results of the survey, it can be said that the students of the faculty give more accurate answers, as expected in some questions based on knowledge, especially with respect to zero waste and recycling. It can be said that environmental engineering and women participants behave more sensitive in terms of disposing of the wastes they create in recycling bins.