Farklı öğretim kademelerinde görev yapan öğretmenlerin planlama yeterlik algılarına göre öz-düzenlemeye dayalı öğrenme ortamı oluşturma düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-regulation learning environment levels according to the planning competence perception of teachers at different teaching stages
  1. Tez No: 570915
  2. Yazar: GAMZE TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL TANRISEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı öğretim kademelerinde görev yapan öğretmenlerin öğretimi planlama yeterlik algılarına göre öz-düzenlemeye dayalı öğrenme ortamı oluşturma düzeylerini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayanan nedensel karşılaştırma araştırmasıdır. Araştırmanın örneklemi Mersin' in 4 merkez ilçesi olan Toroslar, Akdeniz, Mezitli ve Yenişehir ilçelerinde tabakalı örnekleme modeline uygun olarak belirlenmiştir. Okullarda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında görev yapan 459 ilkokul, ortaokul ve lise öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Lombaerts ve arkadaşları tarafından (2007) geliştirilen, Tanrıseven (2013) tarafından ise Türkçeye uyarlanması yapılan“Öğretmenler İçin Öğrenmede Öz-Düzenleme Ölçeği”, Gülbahar (2016) tarafından geliştirilen“Öğretimi Planlama Yeterlik Algısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Açık Uçlu Sorular Formu”kullanılmıştır. Araştırma sorularının analizinde ilişkisiz örneklem t testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi testi ve tukey testi, Pearson korelasyon katsayısı analizi ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ilkokulda görev yapan öğretmenlerin öğretimi planlama yeterlik algı düzeylerinin“çok yeterli”olduğu, ortaokul ve lisede görev yapan öğretmenlerin, öğretimi planlama yeterlik algı düzeylerinin“yeterli”olduğu tespit edilmiştir. İlkokulda görev yapan öğretmenlerin öz-düzenlemeye dayalı öğrenme ortamını“sık sık”gerçekleştirdikleri, ortaokulda ve lisede görev yapan öğretmenlerin ise“bazen”gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir. Farklı kademelerde görev yapan öğretmenlerin öğretimi planlama yeterlik algılarına göre öz-düzenlemeye dayalı öğrenme ortamı oluşturma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğretmenlerin bulundukları kademelere göre öğretmenlerin öğretimi planlama yeterlik algı düzeylerinin anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilirken, öz- düzenlemeye dayalı öğrenme ortamı oluşturma düzeylerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Öğretimi Planlama yeterlik algısı düzeyi yüksek ve düşük olan öğretmenlerin, öz-düzenlemeye dayalı öğrenme ortamını oluşturmaya ilişkin görüşlerinin“ değerlendirme”,“öğrenme stratejileri”,“yönlendirme”temaları altında toplandığı tespit edilmiştir. Öğretimi planlama yeterlik algısı düzeyi yüksek ve düşük olan öğretmenlerin değerlendirme ve öğrenme stratejileri teması ile ilgili benzer oranda görüşe sahip oldukları ancak yönlendirme temasında öğretimi planlama yeterlik algısı düzeyi yüksek olan öğretmenlerin fazla görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Benzer şekilde öğretimi planlama yeterlik algısı düzeyi yüksek olan öğretmenlerin öğrencilerinin kendi öğrenmelerini değerlendirmelerini sağlamaya yönelik daha fazla görüş ifade ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the levels of self-regulation based learning environment according to the planning competence perceptions of teachers working in different teaching levels. The research is a causal-comparative research based on relational correlational survey model. The sample of the study consists of 459 primary, secondary and high school teachers working in randomly selected schools in Toroslar, Akdeniz, Mezitli and Yenişehir districts, which are four central districts of Mersin. As data collection tools,“Self-Regulation Scale for Teachers ”developed by Lombaerts et al. (2007) which was adapted to Turkish by Tanrıseven (2013);“teaching Planing Competence perception Scale”developed by Gülbahar 2016 and“Open-ended Questions Form”developed by the researcher were used. In the analysis of the research questions, unrelated sample t test, one way variance (ANOVA) test and tukey test, Pearson correlation coefficient analysis and content analysis were used. According to the results of the research, it was found that the planning adequacy perception levels of the teachers working in primary school were very sufficient, and that the planning adequacy perception levels of the teachers working in secondary and high schools were“sufficient. It has been determined that primary school teachers often self-regulate learning environment while secondary school and high school teachers sometimes do. A significant difference was found between the levels of self-regulation based learning environment according to the planning competence perceptions of teachers working at different levels. Whereas it was determined that teachers' planning competence perception levels did not show a significant difference according to their levels, it was found that the levels of creating a learning environment based on self-regulation showed a significant difference. It was determined that the opinions of teachers with high and low level of planning competence perception about creating self-regulation based learning environment were gathered under the themes of ”evaluation“, ”learning strategies“ and ”orientation". It was determined that teachers with high and low level of planning competence perception had similar views about the theme of assessment and learning strategies, but teachers who had high level of planning competency perception in orientation theme reported more opinions. Similarly, it was found that teachers with high level of planning competence perception expressed more opinions to enable their students to evaluate their own learning.