İş özelliklerinin sanal kaytarmaya etkisi: Kamu hastanelerinde bir araştırma
Impact of job characteristics on cyberloafing: A survey in public hospitals
  1. Tez No: 570988
  2. Yazar: ÖZGE KANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma kamu hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının, iş özellikleri değerlendirmelerinin sanal kaytarma davranışına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada ilk olarak konuyla ilgili yapılan yerli ve yabancı literatür taraması doğrultusunda araştırmanın kuramsal çerçevesi hazırlanmıştır. Araştırmanın devamında, söz konusu konuyla ilgili olarak kamu hastaneleri sağlık çalışanları üzerinde bir anket tekniği uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Afyonkarahisar il merkezinde faaliyet gösteren kamu hastaneleri çalışanları oluşturmakta olup, toplamda 435 anket analize dâhil edilmiştir. Anketin iş tanısı ve sanal kaytarma ile ilgili ölçeklerine ilişkin gerekli olan geçerlilik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların ankete ilişkin vermiş olduğu yanıtların; faktör analizi, frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları belirlenerek; t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, sağlık çalışanlarının genel anlamda iş özellikleri değerlendirmelerinin olumlu olduğu ve sanal kaytarma davranışlarının düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca, gerçekleştirilen analizler sonucunda iş özelliklerinin sanal kaytarma davranışına negatif yönde orta kuvette anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of job characteristics evaluations of the health workers working in public hospitals on cyberloafing behavior. For this purpose, firstly, the theoretical framework of the research has been prepared in the light of domestic and foreign literature search on the subject. In the study, a questionnaire technique was applied on health workers in public hospitals. The population of the study is composed of the employees of public hospitals operating in the city center of Afyonkarahisar and a total of 435 questionnaires were included in the analysis. The validity and reliability analyzes of the questionnaire related to the job diagnosis and the scales related to cyberloafing were performed. Respondents' responses to the questionnaire; factor analysis, frequency, percentage and arithmetic mean determined; t test, one way variance analysis, Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis methods were applied. According to the results of this study, it was evaluated that health workers' overall job characteristics were positive and cyberloafing behaviors were low levelled. Moreover, the results of the analyzes revealed that work characteristics had a significant negative effect on cyberloafing behavior in the medium strength.