Kamu çalışanlarının sanal kaytarma davranışları: Yalova Üniversitesi örneği
Cyberloafing activities of administrative personnel: The case of Yalova University
- Tez No: 608559
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilişim teknolojilerinin örgütlerde kullanılması, çalışanlar arasındaki sosyal ilişkileri daha basit bir hale getirmiş, iş yükünü azaltmış dolayısıyla verimliliği artırmıştır. Bunun yanında çalışanların mesai saatleri içerisinde işyerinde sunulan internet imkânlarını iş dışı etkinlikler ve kişisel amaçlarla kullanması sanal kaytarma kavramını gündeme getirmiştir. Bu araştırmanın amacı sanal hayat ve sanal kaytarma davranışları hakkında genel bir bilgi birikimi oluşturduktan sonra çalışanların sanal kaytarma davranışlarının hangi düzeyde ve hangi bireysel faktörlerden etkilendiğini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın örneklemi, Yalova Üniversitesi'ne bağlı birimlerde çalışan 311 idari personeli kapsamaktadır. Ancak 311 idari personelin içerisinde temizlik personeli ve güvenlik personelleri de bulunduğundan, 211 adet anket ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Bu çalışmada öncelikli olarak literatür incelenmiştir. Literatüre bağlı kalınarak kullanılacak olan ölçek tespit edilmiştir. Seçilen ölçek daha önce yapılan çalışmalarda kullanılmış olup, anket formu 2 bölümden ve 28 sorudan oluşmaktadır. Anketlerden toplanan veriler SPSS 20 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yalova Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bu araştırma demografik değişkenler bakımından incelendiğinde ankete katılanların sanal kaytarmaya olan bakış açıları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Eğitim, yaş, cinsiyet, kıdem, medeni durum ve statü gibi faktörlerin sanal kaytarma davranışları üzerinde belirgin bir etkisi olmayıp, örgüt çalışanları kendi ilgi, ideolojileri ve mesleki özelliklerine göre sanal kaytarma davranışı sergilenmektedir. Sanal kaytarma davranışları üzerine daha önce yapılan çalışmalarda da demografik özellikler bakımından bu çalışmayı destekler nitelikte benzer sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Use of information technologies in organizations made social relations among employees sampler, reduced workload and raised productivity consequently. Besides, use of provided internet opportunities within work hours brings up the term of cyberloafing. The purpose of this study is to reveal cyberloafing levels of employees and factors affecting these individual attitudes. General information on virtual life and cyberloafing attitudes will be given in the literature. This study involves 311 civil servants of Yalova University as a sample. Since, security and cleaning services will not be included in the analysis, 211 surveys are taken into consideration. Literature on the subject is analyzed firstly Scale is determined in line with the literature. Chosen scale has been used in two different studies. Survey is consisted of 2 sections and total of 28 questions. Data gathered by surveys are analyzed using SPSS 20 statistical program. According to results of the analysis, no statistical difference is present in terms of demographic variables about cyberloafing attitudes of the attendees in Yalova University. Education, age, gender, seniority, marital status, and position are also show no statistical significance on cyberloafing attitudes. Employees show cyberloafing activities by their area of interests, ideologies, and professional specialty. Former studies in the literature also shows similar results on demographical variables coherently