Pişiricilerde kullanılan yüksek verimli bekin özelliklerinin Taguchi deney tasarımı metodu ile belirlenmesi
Using Taguchi experimental design method to determine properties of high efficient burner
  1. Tez No: 571095
  2. Yazar: DAMLA ÖZTÜRK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, standartlar ile bir gereksinim haline gelen gazlı ocak bek verim değeri ve bu değeri etkileyen faktörler Taguchi deney tasarım metoduyla incelenmiştir. Yapılan çalışmalarla atık gaz miktarını azaltmak ve verimi de yükselmek hedeflenmiştir. Performans ve kalite tasarımlarını optimize etmek için deney tasarım metodlarından biri olan Taguchi metodu ile Minitab Release 17 programı kullanılarak L27 ortogonal dizimi esasına göre yapılan deneylerde etkileşim etkileri belirlenmiştir. Bek verimliliğine etkisi olabilecek enjektör - ventüri gaz giriş arası mesafesi, ventüri giriş - şapka mesafesi, ventüri gaz giriş çapı, yanma ağzı- tabla arasındaki mesafe, ızgara yüksekliği, ventüri gaz çıkış çapı, ventüri uzunluğu ve enjektör çapı parametrelerine göre tasarlanan bekin analiz sonucuna göre bek laboratuvar ortamında test edilerek atık gaz 613ppm ve verim ise %62,18 sonucuna ulaşılmıştır. Analiz sonucu ile pratiğin benzerlik göstermesi Taguchi yönteminin endüstriyel problemlerde kullanılması açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficient value of gas burner burner, which had became a mandatory requirement for standards, and the factors affecting this value have been investigated with Taguchi experimental design method. The studies aimed to not only reduce the amount of waste gas but also increase the efficiency. In order to optimize performance and quality designs, the interaction effects were determined via Minitab Release 17 program with L27 orthogonal array at Taguchi method which is one of the experimental design methods. According to the results of the burner analysis which was designed with respect to the distance between injector and venturi gas inlet, distance between venturi entry and hat, diameter of height of grid, diameter of venturi gas outlet, length of venturi and diameter of injector parameters that may have an effect on burner efficiency, burner was tested in laboratory ambient conditions and the waste gas was 613ppm and the yield was 62.18%. The similarity between the results of the theoratical analysis and the experiment design is very crucial for applying of Taguchi method in real-life industrial problems.