Bazı sade ve çeşnili pestil çeşitlerinin mikotoksinler açısından incelenmesi
Investigation of natural occurence of mycotoxins in plain pestils and pestils with dried nuts
  1. Tez No: 571285
  2. Yazar: ASLI TALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAĞINDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi piyasasından temin edilen dut, fındıklı dut, cevizli dut, kayısı, üzüm, erik ve incir pestillerinin aflatoksin B1, B2, G1, G2, okratoksin A ve fumonisin B1 ve B2 içerikleri tespit edilmiştir. Ayrıca nem, pH ve su aktivitesi analizleri yapılmış ve bu değerlerin toksin yükü üzerine etkileri incelenmiştir. Pestillerin pH değerleri 3,33 – 7,39, su aktivitesi 0,52 – 0,61, nem içerikleri %10,67 – 28,03 arasında değişmiştir. 60 örneğin (14 sade dut, 8 fındıklı dut, 12 cevizli dut, 10 üzüm, 8 erik, 6 kayısı, 2 incir) birinde aflatoksin G2, ikisinde aflatoksin G1, sekizinde aflatoksin B2, onbirinde aflatoksin B1 tespit edilmiştir. Toplam aflatoksin miktarkarı 0,20 – 5,83 ng/g arasında değişmektedir. 60 örneğin 59'unda 0,12 – 0,84 ng/g arasında değişen miktarlarda okratoksin A tespit edilmiştir. 60 örneğin 60'ında 200,46 – 447,82 ng/g arasında fumonisin B1, 10'unda 203,26 – 274,50 ng/g arasında fumonisin B2 tespit edilmiştir. Tüm pestil örneklerinin mikotoksin içeriklerinin yasal sınırların altında kaldığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı daha önce kısıtlı araştırmalar yapılan çeşitli meyve pestillerinin aflatoksin, okratoksin ve fumonisin içeriklerinin belirlenerek üretim ve depolama aşamalarında üreticilerin bilinçlendirilmesinin sağlanmasıdır. Geleneksel ürünlerin mikotoksinler açısından incelenmesi ile hem üreticilerin hem de tüketicilerin bu konuda bilinçlendirilmesi ve bu ürünlere dikkatin çekilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, aflatoxin B1, B2, G1, G2, ochratoxin A, fumonisin B1 and fumonisin B2 content of 60 pestil samples (14 mulberry, 8 nut mulberry, 12 walnut mulberry, 10 grape, 8 plum, 6 apricot, 2 fig) obtained from the Eagean market were determined. Moisture, water activity and pH value of pestil samples and the effects of these parameters on toxin contents were also detected. Moisture content, water activity and pH of pestil samples were between 10.67 – 28.03%, 0.52 – 0.61 and 3.33 – 7.39. One of 60 pestil samples were contaminated with aflatoxin G2, two of 60 pestil samples were contaminated with aflatoxin G1, eight of 60 samples were contaminated with aflatoxin B2 and eleven of 60 samples were contaminated with aflatoxin B1. 59 of 60 samples were contaminated with ochratoxin varying between 0.12 – 0.84 ng/g. All of 60 samples were contaminated with fumonisin B1 varying between 200.46 – 447.82 ng/g and 10 samples were contaminated with fumonisin B2 between 203.26 – 274.50 ng/g. Besides, it was observed that mycotoxin content of pestil samples was lower than legal limits. The aim of this study is to determine aflatoxin, ochratoxin and fumonisin contents of fruit pestils which limited researchers have been conducted on and raise awareness of manufacturers about production and storage steps. By examining the traditional products in terms of mycotoxins, both producers and consumers will be made aware of this issue and attracted attention to these products.