Ankara Etnografya Müzesi koleksiyonunda bulunan çini panoların korunmasına yönelik araştırma ve uygulama çalışmaları
Research and application study intended protection of tile plates in the Ankara Ethnography Museum collection
  1. Tez No: 571507
  2. Yazar: FİLİZ ZEYVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ESKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Köklü bir geçmişe sahip olan çini sanatı, ortaya çıkışından itibaren farklı hamur yapısı, yapım tekniği, renk, motif gibi özellikleri yanında, ait olduğu toplumun kültürel farklılıklarını da sentezleyerek gelişimini sürdürmüştür. Günümüzde ister bulundukları yapıda olsun ister korundukları müzede çini eserler bulunduğu coğrafyaya ait önemli kültür varlıklarıdır. Araştırma konusu olarak Ankara Etnografya Müzesi deposunda bulunan, bakım ve onarıma ihtiyacı olan Osmanlı dönemine ait çini panolar ele alınmıştır. Çalışma süreci boyunca konuyla ilgili literatür araştırması yapılmış, müzelerdeki çini eserlerin konservasyonuyla ilgili çalışmaların sınırlı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmayla, diğer müzelerdeki benzer eserlerin korunmasında kullanılacak yöntemler açısından etkin ve önleyici koruma önerileri geliştirilmiştir. Tez çalışmasının sonunda, daha önce onarım geçiren ve bozulmaları saptanan eserlerin geri dönüşümlülük ilkesi doğrultusunda restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlanarak müzeye teslim edilmiştir. Müzenin depolama ve sergilemedeki mevcut durumları tespit edilerek ileriye yönelik uygun ortam koşulları konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tile art which has a long-standing back ground continued its development by synthesizing the cultural differences of the society which it belongs to, besides the features such as, different dough structure from the appearance of, construction technique, color and motif. Nowadays tile works are the most important cultural assests of the geography whether if they are in their structure or in the museum they protected. As a subject of research, the tile plates were discussed which are located in Ankara Ethnography Museum, belongs to Ottoman period and need to maintanence and repair. Literature research has been made on the subject during the study and observed that the studies were limited on the the conservation of tile artifacts in the museums. With this study, effective and preventive protection proposals developed in terms of methods to protect similar artifact in other museums. At the end of the thesis, restoration and conservation works were completed and delivered to the museum in accordance with the principle of recyclability of the works which had undergone repair and deterioration. The current status of storage and display in museum was determined and give suggestions on suitable environmental conditions for the future.