Bazı tiyosemikarbazon-metal komplekslerinin spektrofotometrik metodla incelenmesi
- Tez No: 57162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bazı Tiyosemikarbazon-Metal Komplekslerinin Spektrofotometrik Metotla İncelenmesi Emine Güler AKGEMCİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Eğitimi Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Tevfık ATALAY 1996: Jüri : Prof.Dr. Ayhan ZEREN Doç. Dr. Tevfık ATALAY Prof.Dr. Salih YILDIZ Bu çalışmada bazı tiyasemikarbazon-metal komplekslerinin dayanıklılık sabitleri, farklı iyon gücü ve farkı sıcaklıklar için spektrofotometrik metotla tayin edildi. Bu verilerden komplekslere ait termodinamik dayanıklılık sabitleri ve termodinamik parametreler (AG°, AH° ve AS0) hesaplandı. Birinci ligant, 2-Benzoilpridin tiyosemikarbazon (BPT) literatüre uygun olarak sentezlendi. 2-Benzoilpridin tiyosemikarbazonun Cu (II), Ni(II), Cd(II) ve Co(II) iyonları ile oluşturduğu komplekslerin dayanıklılık sabitleri (K), 60:40 etanol-su ortamında, farklı iyon güçleri için (0,2; 0,1 ve 0,05 M KN03) ve farklı sıcaklıklarda (25, 30 ve 35±0,1 °C) spektrofotometrik metotla tayin edildi. İkinci ligant, 2-Benzoilpridin 4-fenil-3-tiyosemikarbazon (BPPT) ilk kez sentezlendi. Zn(II), Cu(II), Ni(II) ve Co(II) ile bu ligand ın etkileşmesi 60:40 etanol- su ortamında, farklı iyon güçleri için (0,2; 0,1 ve 0,05 M KN03) ve farklı sıcaklıklarda (25, 30 ve 35±0,1 °C), spektrofotometrik metotla incelendi ve komplekslerin dayanıklılık sabitleri tayin edildi. Üçüncü ligant, 9-Etil-3-karbazol karboksaldehit 4-fenil-3-tiyosemikarbazon (ECCAPT) da ilk kez sentezlendi. Bu ligandın Cu(II), Co(II), Zn(II) ve Cd(II) metalleri ile oluşturduğu komplekslerin dayanıklılık sabitleri (K), 60:40 DMF-su ortamında farklı iyon güçlerinde (0,2; 0,1 ve 0,05 M KN03) ve farklı sıcaklıklarda (30, 30 ve 40±0,1 °C) spektrofotometrik metotla tayin edildi. Her bir matal-ligant sistemi için, her sıcaklıkta termodinamik dayanıklılık sabiti (K°), iyon gücüne karşı İnK'nın grafiğinden, iyon gücünün sıfır olduğu hal için, grafiksel olarak belirlendi. Termodinamik parametreler 1/T'ye karşı lnK° grafiğinden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis lnvertigation of some thiosemicarbazone-metal complexes with spectrophotometric method Emine Güler AKGEMCÎ Selçuk University Institute of Sciences Chemistry Section Advisor : Doç.Dr. Tevfık AT ALAY Jury : Prof.Dr. Ayhan ZEREN Doç.Dr. Tevfık AT ALAY Prof.Dr. Salih YILDIZ In the present study, the stability contants of some metal-thiosemicarbazone complexes were determined at different ionic strengths and at different temperatures using a spectrophotometric method. From these constants, the thermodynamic stability constants and thermodynamic parameters of complexes (AG°, AH0 ve AS°) were calculated. First ligand, 2-Benzoylpridine thiosemicarbazone (BPT) used in this work, were synthesized via literature procedure. The stability of Cu(II), Ni(II), Cd(II) and Co(II) complexes of 2-benzoylpridine thiosemicarbazone have been determined using a spectrophotometric method in % 60 (v/v) aqueous ethanol at different ionic strengths (0.05,01 and 0.2 M) and at different temperatures (25,30 and 35±0,1 °C). Second ligand, 2-Benzoylpridine 4-Phenyl-3-thiosemicarbazone (BPPT) was synthesized for the first time. The stability constans of the complexes of this ligand with Zn(II), Cu(II), Ni(II) and Co(II), have been determined using a spectrophotometric method in % 60 (v/v) aqueous-ethanol of different ionic strengths (0.05, 0.1 and 0.2 M) and at different temperatures (25, 30 and 35+0.1 °C). Third ligand, 9-Ethyl-3-carbazole carbox-aldehyde 4-phenyl-3- thiosemicarbazone (ECCAPT) was synthesized for the first time, too. The stability constans of the complexes of the ligand with Cu(II), Co(II), Zn(II) and Cd(II), have been determined using a spectrophotometric method in % 60 (v/v) aqueous. DMF at different ionic strengths (0.05, 0.1 and 0.2 M) and at different temperatures (30, 35and40±0,l °C). For each metal-ligand system at each temperature, the thermodynamic stability constans (lnK°) was obtained graphically at zero ionic strength from plots of InK versus ionic strength. The thermodynamic parameters were evaluated from plots of InK0 versus 1/T.