Farklı ekim zamanlarının fasulye bitkisinin verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different sowing dates on yield and yield components of dry bean
  1. Tez No: 571627
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE TUBA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma 2018 yılında Dicle Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma ve deneme alanında 6 farklı fasulye çeşidinde ( Adabeyazı, Akman 98, Aras 98, Göynük 98, Ahlat ve Cihan) farklı ekim zamanlarının (10 Mart, 4 Nisan ve 4 Mayıs 2018) verim ve verim öğelerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Tohumluk miktarı metrekarede 25 tohum üzerinden hesaplanmıştır. Yapılan araştırmada parselde çıkış gün sayısı, İlk çiçeklenme, %50 çiçeklenme ve olgunlaşma gün sayısı, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bakla boyu, bakla genişliği, bitki ağırlığı, bitkide bakla ağırlığı, baklada tane sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitki tane verimi, biyolojik verim ve tane verimi incelenmiştir. İncelenen tüm özellikler yönünden ekim zamanlarının etkisi önemli bulunmuş ekim zamanı geciktikçe tüm karakterlerde azalmalar meydana gelmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde ekimi yapılan tüm çeşitlerde bölgemiz için en uygun ekim zamanının Mart ayı olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of different sowing times (10 March, 4 April and 4 May 2018) in six bean cultivars (Adabeyazı, Akman 98, Aras 98, Göynük 98, Ahlat and Cihan) on the yield and yield of componnets in Dicle University Field Crops Department in 2018. The experiment was established as three replications according to the experimental design. Seed amount was calculated over 25 seeds per square meter. In the research, the number of days to first flowering, the number of days to 50% flowering and maturing, plant height, first pod height, number of branches, pods and seeds per plant, pod length and width, plant weight per plant, pod weight per plant, plant yield per plant, biological yield and grain yield were investigated. The effect of sowing was significant for all characters, and when sowing time delayed, all parameters declined. It was found that the most suitable sowing time for our region was March.