Altınova tarım işletmesinde bitkisel üretimde mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 57169
  2. Yazar: İLKNUR BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi ALTINOVA TARIM İŞLETMESİNDE BİTKİSEL ÜRETİMDE MEKANİZASYON ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ İlknur BAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hüseyin Ö?ÜT 1996, Sayfa:53 Jüri: Doç. Dr. Hüseyin Ö?ÜT Doç. Dr. Kazım ÇARMAN Yrd. Doç. Dr. Mustafa KONAK Bu çalışmada Altınova Tarım İşletmesi (TİM)'nin mekanizasyon özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı Altınova TİMin mekanizasyon özelliklerini belirlemek ve ürünlerin enerji verimliliğini hesaplamaktır. Altınova TİM'in makina varlığı üretim deseni ve yapılan tarımsal faaliyetler materyal olarak kullanılmıştır. Altınova TİM'den elde edilen verilerden bitkisel üretimde mekanizasyon özellikleri çeşitli kriterlere göre belirlenmiştir. Altınova TİM'de üretilen bitkisel ürünlerden buğday, arpa, silaj mısır ve yoncada üretim girdileri ve çıktıları saptanmış ve bu ürünler için enerji bilançosu oluşturulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Mekanizasyon düzeyi, enerji eşdeğeri, enerji girdisi, enerji çıktısı, enerji bilançosu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF MECHANIZATION PROPERTIES ON PLANT GROWING IN ALTINOVA AGRICULTURAL ENTERPRISE İlknur BAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor; Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Ö?ÜT 1996, Page:53 Jury; Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Ö?ÜT Assoc. Prof. Dr. Kazım CARMAN Asst. Prof. Dr. Mustafa KONAK In this study, mechanization properties were determined in Altinova DAE. The aim of this study subject was to determine mechanization properties in Altmova DAE and calculate the ratio of outpusts to inputs for some plants. Machine presence, production variety and agricultural activities of Altmova DAE were used as material. Mechanization properties of Altinova DAE were determined according to various criterions from enterprise's data. The agricultural inputs and outputs were determined for wheat, barley, maize and clover which are grown in Altmova DAE and energy balance was determined. KEY WORDS: Mechanization level, energy equivalance, energy input,energy output, energy balance. n