Tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kuşak farklılığının düzenleyici rolü
The moderating role of generational differences in the effect of burnout on intention to leave
- Tez No: 997874
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kuşak farklılığının düzenleyici rolünü incelemektir. Bu amaçla oluşturulan araştırma modeli kapsamında, özel sektörde faaliyet gösteren bir işletmede görev yapan X, Y ve Z kuşaklarına mensup çalışanlar ana kütle olarak belirlenmiş ve 2025 yılı KasımAralık ayları arasında 335 kadın çalışana anket formu uygulanmıştır. Toplanan veriler incelenmiş, eksik veya hatalı olduğu tespit edilen formlar değerlendirme dışı bırakılmış; analizler 328 geçerli anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin faktör analizi ve korelasyon analizi IBS SPSS 23 programı kullanılarak yapılmıştır. Ölçeklere ilişkin doğrulayıcı faktör analizi, regresyon analizi ve düzenleyicilik analizi ise JAMOVİ 2.3.18 paket programı ile yapılmıştır. Elde edilen çıktıların istatistiksel analizleri yapılarak inceleme varsayımları test edilmiş, sonuçlar ve ulaşılan bulgular yazın bağlamında tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu etkinin kuşaklara göre farklılaştığı; tükenmişliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin Z kuşağında daha yüksek, Y kuşağında orta düzeyde ve X kuşağında daha düşük düzeyde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Ulusal yazında tükenmişlik ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin kuşak farklılığı bağlamında sınırlı sayıda ele alındığı görülmektedir. Bu yönüyle çalışma, tükenmişlik, işten ayrılma niyeti ve kuşak farklılığı değişkenlerini birlikte ele alarak literatüre ve örgütsel uygulamalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating role of generational differences on the effect of burnout on intention to leave the job. For this purpose, a research model was created, and employees from Generations X, Y, and Z working in a private sector company were selected as the main population. A questionnaire was administered to 335 female employees between November and December 2025. The collected data were examined, and forms found to be incomplete or erroneous were excluded from the evaluation; analyses were performed on 328 valid questionnaires. Exploratory factor analysis and correlation analysis of the scales used in the research were performed using IBS SPSS 23 software. Confirmatory factor analysis, regression analysis, and moderation analysis of the scales were performed using the JAMOVI 2.3.18 software package. Statistical analyses of the obtained outputs were performed to test the assumptions of the study, and the results and findings were discussed in the context of the literature. The findings showed that burnout has a positive and significant effect on the intention to leave the job. Furthermore, this effect differed according to generations; It was found that the effect of burnout on intention to leave the job is higher in Generation Z, moderate in Generation Y, and lower in Generation X. In the national literature, the relationship between burnout and intention to leave the job has been addressed in a limited number of studies within the context of generational differences. In this respect, this study aims to contribute to the literature and organizational practices by considering burnout, intention to leave the job, and generational differences as variables together.