Dolandırıcılık suçunda hile unsuru
Deceit as an element of fraud
- Tez No: 572138
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Hile, gerçeği gizlemek veya olduğundan farklı göstermek suretiyle muhatabın hataya düşürülmesidir. Hile, dolandırıcılık suçuna şeklini veren çekirdek unsurdur. Dolandırıcılık suçuna uygun bir hileden söz edilebilmesi şu şartların varlığına bağlıdır: Failin hileli davranışı muhatabı hataya düşürmelidir. Hileli davranış karşısında hataya düşen muhatap kendisine veya bir başkasına ait malvarlığı üzerinde bir tasarrufta bulunmalıdır. Bu tasarruf işlemi, hataya düşürülenin veya bir başkasının malvarlığında azalmaya yol açmalıdır. Malvarlığındaki azalmanın karşılığı olarak da, hileli hareketi gerçekleştiren fail veya başka bir kimse yarar elde etmiş olmalıdır. Nihayet hileli hareketleri gerçekleştiren failin, bu sürecin tamamına yönelik kastı bulunmalıdır. Çalışmamızda dolandırıcılık suçunun hile unsuru ele alınacaktır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dolandırıcılık suçu özelinde hilenin kapsamına, taraflarına ve konusuna değinilecektir. İkinci bölümde ise hileli hareketin taşıması gereken özelliklere yer verilecektir. Örtülü anlama sahip davranışlar ile ihmali hareketlerin tipe uygunluğu incelenecektir. Ayrıca hileli hareketleri gerçekleştiren failin kastı üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde hile neticesinde muhatabın düştüğü hata ele alınacaktır. Muhatabın kusurlu davranışlarının suç tipine etkisi tartışılacaktır. Diğer taraftan hile unsuruyla kesiştiği ölçüde dolandırıcılık suçuna ilişkin nitelikli hallere değinilecektir. Nihayet, karşılıksız çek keşidesi, yargılama dolandırıcılığı, piramit satış sözleşmeleri ve ticarete hile karıştırmaya yönelik fiillerin hile unsuru ile olan ilişkisi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Deceit means to make the interlocutor fall into error by hiding the truth or making it look different. Deceit is the core element that gives shape to the crime of fraud. The deceit, which is proper for the crime of fraud, depends on the existence of the following conditions: The perpetrator's fraudulent behavior should make the interlocutor fall into error. The deceived interlocutor in the event of fraudulent behavior should take an action on his own or someone else's assets. This action should lead to a reduction in the assets of the deceived interlocutor or another person. As a reaction of this reduction, the perpetrator who performs the fraudulent acts or another person shall provide benefit. Finally, the perpetrator who performs the fraudulent acts should have the intent for the whole process. Within our study, the deceit as an element of fraud shall be discussed. Our study consists of three main sections. In the first section, the scope, the sides and the subject of fraud in the context of fraud crime shall be examined. In the second section, the characteristics of fraudulent act will be discussed. Conformity of implicit behaviors and negligent acts will be examined. In addition, the intent of the perpetrator who performs fraudulent acts will be emphasized. In the third section, the interlocutor's fault as a result of deceit will be examined. The effect of the faulty behaviors of the interlocutor on the type of crime will be discussed. On the other hand, the qualified versions of the crime shall be examined, as it intersects with the fraud element. Finally, drawing dud check, judicial fraud, pyramid sales contracts and acts of fraud in trade will be discussed.