Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık
Fraud by using information systems as a tool
  1. Tez No: 804696
  2. Yazar: YAĞMUR BAYAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SIRMA GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında Türk Ceza Kanunu'nun 158/1-f maddesinde düzenlenen bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle bilişim ve bilişim sistemleri kavramları derinlemesine incelenmiş, takip eden bölümlerde ise dolandırıcılık suçunun temel haline ilişkin açıklamalardan sonra inceleme konumuz nitelikli hal ele alınmıştır. Gelişen bilişim teknolojileri diğer suçlarda olduğu gibi dolandırıcılık suçunu da yöntem ve etki alanı açısından etkilemiştir. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, elektronik ticaretin hızla artması, bankacılık işlemlerinin internet temelli hale gelmesi dolandırıcılık fiillerinin yaygınlaşmasına da sebebiyet vermiştir. Bu tez çalışmasında bilişim sistemleri ile bağlantılı diğer suçlar da karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bilişim sistemlerinin sağladığı imkânlar dolandırıcılık suçunda büyük önem arz eden“hile”unsurunun başka bir boyuta taşınmasına da sebebiyet vermiştir. Bu durum ceza adaleti uygulamacılarına teknolojik gelişmeleri takip ve bu gelişime uyum sağlama sorumluluğu doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the analysis of the crime of fraud committed using information systems as a tool, as regulated by Article 158/1-f of the Turkish Penal Code. The study begins by delving into the concepts of informatics and information systems. Subsequently, the basic form of fraud is explained, followed by an in-depth discussion on the specific form related to the subject of this research. The advent of advancing information technologies has had a profound impact on fraud, influencing both its methods and scope. The widespread use of social media, the proliferation of electronic commerce, and the transition of banking transactions to online platforms have facilitated the proliferation of fraudulent activities. This thesis also comparatively examines other crimes related to information systems. The capabilities offered by information systems have further expanded the“deception”element, which holds significant importance in the crime of fraud, into a new dimension. Consequently, criminal justice practitioners bear the responsibility of monitoring and adapting to technological advancements.