Dolandırıcılık suçunda hile kavramı
The concept of cheating in fraud crime
  1. Tez No: 959906
  2. Yazar: NURSAÇ KATIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dolandırıcılık suçu, malvarlığına karşı işlenen suçların tipik bir örneğini oluşturmaktadır. Bu suç, benzerlerinden hileli davranışlar sonucunda gerçekleşmesi yönüyle ayrılmaktadır. Hile, kanun metninde yer alan ve dolandırıcılık suçunun temelini oluşturan bir kavramdır. Hile; gerçeğin hiç olmamış gibi ya da olduğundan farklı şekilde gösterilmesi yoluyla bir kişinin hataya düşürülmesiyle meydana gelir. Hilenin gerçekleşmesi için muhatabın iradesinin etkilenmesi gerekir. Bu etki, yalnızca aktif davranışlarla değil, ihmal yoluyla da sağlanabilir. Nitekim susmak suretiyle de dolandırıcılık suçunun işlenmesi mümkündür. Hilenin gerçekleşip gerçekleşmediği ise her somut olayın özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, hile kavramına, ortaya çıkışına ve bazı diğer suç tiplerindeki görünümlerine dair bilgilere yer verilmiş; ceza hukuku bağlamında çeşitli tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, hileli davranış merkezinde olmak üzere, dolandırıcılık suçunun maddi unsurları çerçevesinde hile incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, dolandırıcılık suçunun manevi unsuru bağlamında hilenin yeri ele alınmış; suçun hileyle ilişkili nitelikli unsurları bu çerçevede değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of fraud is a typical example of crimes against property. The crime of fraud differs from similar crimes in that it occurs as a result of fraudulent behaviour. Cheating is the concept that forms the core of the crime of fraud mentioned in the text of the article. Cheating occurs when someone is made to make a mistake by pretending that the truth did not happen or showing it differently than it actually is. In order for the fraud to occur, the will of the interlocutor must be influenced. This effect may also occur through negligence. It is also possible to commit the crime of fraud by remaining silent. Whether fraud has occurred or not should be evaluated according to the nature of the incident. In the first part of our study, which consists of three parts, information is given about the concept of fraud, its emergence and appearance in some other crimes, and definitions in the context of criminal law are included. In the second part, fraud analysis was conducted in the fraudulent behavior center in the context of the material elements of the crime of fraud. In the third chapter, the place of fraud in the context of the moral element of the crime of fraud is examined, and the qualified elements of the crime related to fraud are discussed within this framework.