Akçay köyü Elmalı Antalya bölgesi mermerlerinin fiziko-mekanik ve kimyasal özellikleri blok alımı ve ihracatı
Physical and mechanical and chemical propeties of Akçay koyu Elmalı Antalya region marbles
  1. Tez No: 572224
  2. Yazar: ORHAN KEMAL TARİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilimsel tanım açısından veya doğal mermer olarak tanımlanan taşlar, dolomitik kireçtaşı, kireçtaşı gibi doğal kayaçların başkalaşması sonucunda yeniden kristalleşmeye uğramasıyla meydana gelen başkalaşım ürünü bir kayaçtır. Ticari anlamda tanımlanan mermer, blok verebilen ve kırılmadan kesilip parlatılabilen, güzel cilalanan, dayanıklılığı yüksek kayaçları temsil eder. Çalışmanın amacı, Antalya-Elmalı mevkiinde bulunan mermer ocaklarındaki mermer kalitesini, fiziko-mekanik ve kimyasal analizlerle belirlemek, blok alınması ve çalışma prensiplerini incelemek, ihracat sürecini gözlemlemek. Görünür porozitesi ortalama %4,63 (A kodu) ve %3,83 (B kodu) olarak tespit edilmiştir. Kompasite değer ise %95,37 (A kodu) ve %96,17 (B kodu) şeklinde tespit edilmiştir. Su emme değeri %1,57 (A kodu) ve %1,38 (B kodu) şeklinde belirlenmiştir. Su emme yüzdesi, kaplama taşı ve yapı olarak kullanılacak olan doğal taşlarda kullanılan %7,5'den daha az çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of scientific definition or natural marble, stones, dolomitic limestone, such as the result of the metamorphosis of natural rocks as a result of metamorphosis product. Commercially defined marble represents rocks with high durability, which can give blocks and can be cut and polished without breaking, useful polished. The aim of the study is to determine the quality of marble in the marble quarries in Antalya-Elmalı area with physico-mechanical and chemical analyzes, to examine the principles of block taking and working, to observe the export process. The apparent porosity was found to be 4.63% (code A) and 3.83% (code B). The composite value was 95.37% (A code) and 96.17% (B code). The water absorption value was determined as 1.57% (code A) and 1.38% (code B). The percentage of water absorption is less than 7.5% used in natural stones which will be used as paving stones and structures.