Fen bilimleri öğretiminde bellek destekleyici stratejilerin öğrencilerin başarılarına, motivasyonlarına ve hatırlama düzeylerine etkisi
The effect of memory supporting strategies to students' achievements, motivations and recall levels on teaching science knowledges
- Tez No: 572451
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, bellek destekleyici stratejilerin öğrencilerin“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesi ile ilgili akademik başarılarına, Fen Bilimleri ders motivasyonlarına ve konuyu hatırlama düzeylerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Bu amaçla Ankara ili Etimesgut ilçesinden Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden oluşan 2 farklı sınıf seçilmiştir. 3 hafta boyunca süren uygulama da sınıflardan birine ders anlatımı yapılırken,“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesi Bellek Destekleyici Stratejilerle verilmiş; diğer sınıfa mevcut ilköğretim programında yer alan uygulamalarla anlatılmıştır. Araştırmacı tarafından uygulamadan önce“Güneş Sistemi ve Ötesi Başarı Testi”hazırlanmış, 8. sınıflardan 111 öğrenciye uygulanmış; geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılarak başarı testi oluşturulmuştur. Öğrencilere, 32 sorudan oluşan başarı testi, uygulama öncesi başarı ön testi olarak yapılmıştır.Uygulama sonrası aynı başarı testi son test, belli bir süre geçtikten sonra da hatırlama testi olarak öğrencilere uygulanmıştır. Benzer şekilde gruplara bellek destekleyici stratejilerin öğrencilerin motivasyonlarını artırmada etkili olup olmadığını tespit etmek için“Fen öğrenimine yönelik motivasyon ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizlerinde T testi, Munn-Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi yapılmıştır. Analiz sonucunda uygulama yönteminin öğrencilerin başarılarına etkisinin incelenmesi amacıyla başarı testlerinden elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Test sonuçları deney grubundaki öğrencilerin daha başarılı olduklarını göstermiş ve bu durum istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmüştür. Bellek destekleyici stratejilerle öğretme sürecinden belli bir süre sonra uygulanan hatırlama testi ise, her iki grupta yöntemin uygulaması açısından bir fark oluşturmadığını göstermektedir. Bellek destekleyici stratejilerin uygulandığı deney ve kontrol grubu öğrencilerinin motivasyonlarınında da deney öncesinden sonrasına anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar“Güneş Sistemi ve Ötesi”ünitesinin bellek destekleyici stratejilerle desteklenmiş uygulamalarla öğretilmesinin, öğrencilerin başarılarına katkı sağladığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether memory supportive strategies have an effect on students' academic achievement related to the“Solar System and Beyond”unit, to their motivation on science knowledges and to their recall level. In this study, pretest-posttest control group experimental design was applied. For this purpose, 2 different classes of 7th grade students from a secondary school in the province of Etimesgut in Ankara were selected. During the execution of 3 weeks, one of the classes was lectured by“Solar System and Beyond”unit was given with Memory Supportive Strategies; while the other class was lectured with the applications in the existing primary education program. Before the application,“Solar System and Beyond Success Test”was prepared and applied to 111 students from 8th grade by the researcher; while the success test was established by a validity and reliability study. The success test, consisting of 32 questions, was performed as a pre-test of success before the application. The same success test was applied to the students as a test of retention after a certain period of time. Similarly,“Motivation scale for science learning”was applied as a pre-test and post-test to determine whether memory-supporting strategies were effective in increasing students' motivation. Data were evaluated with SPSS 20.0 package program. T test, Munn-Whitney U test and Wilcoxon signed rank test were used for data analysis. At the end of the analysis, the data obtained from the success tests were compared in order to examine the effect of the application method on the students' success. Test results showed that the students in the experimental group were more successful and this was statistically significant. The recall test, which was applied after a certain period of time of teaching strategies with memory supportive strategies, shows that there is no difference in the application of the method in both groups. It was also found out that the motivation of the experimental and control group students who applied memory supportive strategies did not show any significant difference after the experiment. The results obtained from this study reveales that teaching the“Solar System and Beyond”unit supported with memory-supporting strategies contributes to the students' success.