Portfolios based on esg scores and their performance measurement: an empirical evidence from Europe and Turkey
Çevre, toplum ve yönetişim skorlarına göre portföyler ve performanslarının ölçülmesi: Avrupa ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 572459
  2. Yazar: EMRE ZEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1980'lerden bu yana Sosyal Sorumlu Yatırım (SSY) önemli ölçüde büyümektedir. İlk dönemlerde marjinal bir yatırım tarzıyken, bugün, bir çok yatırımcı sosyal sorumlu bir biçimde yatırım yapmaktadır. SSY, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) konularını yatırım sürecine entegre eden bir yatırım felsefesi olarak tanımlanabilir. Global Sosyal Yatırım Birliği (GSIA) verilerine göre sosyal sorumlu biçimde yapılan yatırım tutarı 2018 yılı itibariyle 30 trilyon dolara ulaşmıştır. Öte yandan, araştırmacılar SSY ve portföy performansı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Tezin amacı, Avrupa ve Türkiye pazarlarında SSY'nin, 2004 ve 2018 yılları arasında portföy performansı üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. ESG ve alt kırılım (Çevre, Toplum ve Yönetişim) skorları kullanılarak her bir skor türünde Üst ve Alt portföyler oluşturulmuş ve toplam sekiz portföyün performansı incelenmiştir. Performans ölçüm kriterleri olarak CAPM ve Fama-French Üç faktör Modeli kullanılmıştır. CAPM sonuçlarına göre sadece Üst ESG ve Üst GOV portföyleri positif normal üstü getiri sağlamaktadır. Fama-French Üç Faktör Modeli sonuçları, yalnızca Alt ESG ve Alt GOV portföylerinin ekonomik ve istatistiksel olarak anlamlı anormal getiriye sahip olduğunu göstermektedir. Bu tezin genel bulguları, SSY ile portföy performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since 1980s, Socially Responsible Investment (SRI) has been growing substantially. While it was a marginal investment style initially, a broad range of investors are investing in a socially responsible (SR) manner today. SRI can be defined as an investment philosophy that integrates environmental, social, and governance (ESG) issues into investment process. According to Global Sustainable Investment Alliance (GSIA) data, total amount invested in SRI has reached $30 trillion in 2018. On the other hand, researchers have shown great interest to investigate the relationship between the SRI and portfolio performance. The aim of the thesis is to investigate whether SRI has any effect on portfolio performance between the period of 2004 and 2018 in European and Turkish markets. Based on ESG-based (ESG, Environmental, Social, and Governance) scores, Top and Bottom portfolios are formed and totally performance of eight portfolios are investigated. CAPM and Fama-French Three Factor Model are employed as performance measurement benchmarks. Results of CAPM suggest that only Top ESG and Top GOV portfolios have positive and significant abnormal return. Fama-French Three Factor Model results show that only Bottom ESG and Bottom GOV portfolios have economically and statistically significant abnormal return. The overall findings of this thesis indicate that there is no relationship between SRI and portfolio performance.