Piridin halkalı kalkon sübstitüe yeni ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of pyridine ring chalco substituted new phthalocyanines
  1. Tez No: 572519
  2. Yazar: MURAT DEMİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORHAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasının ilk aşamasında, piridin ve hidroksil grubu taşıyan hetero halkalı kalkon bileşiği (2) piridin-3-aldehit ile 4'-hidroksiasetofenonun reaksiyonundan elde edildi. İkinci aşamada kalkon sübstitüe ftalonitril bileşiği (3), 2 maddesi ile 4-nitroftalonitril bileşikleri DMF'de argon atmosferinde K2CO3'lı ortamda etkileştirilerek elde edildi. Üçüncü aşamada ise 3 bileşiği ile Ni(Ac)2.4H2O, Co(Ac)2.4H2O, Zn(Ac)2.2H2O ve Cu(Ac)2.2H2O metal tuzları DBU katalizörlüğünde argon atmosferinde ısı tabancasıyla ısıtıldı. Böylelikle metalli yeni ftalosiyaninlerin sentezi gerçekleştirildi (4, 5, 6 ve 7). Birinci basamakta elde edilen 2 ve 3 bileşiklerinin yapısı 1H, 13C-NMR, FT-IR spektroskopileri ile ikinci basamakta elde edilen metalli ftalosiyaninlerin yapıları ise UV-Vis FT-IR ve Kütle spektroskopisi ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In the first step of this thesis, the heterocycle chalcone compound (2) bearing pyridine and hydroxyl group was obtained from the reaction of pyridine-3-aldehyde and 4'-hydroxyacetophenone. In the second step, the chalcone substituted phthalonitrile compound (3) was obtained by interacting with compound 2 and 4-nitrophthalonitrile compounds in DMF under argon atmosphere in K2CO3 medium. In the third step, the metal salts of 3 and Ni(Ac)2.4H2O, Co(Ac)2.4H2O, Zn(Ac)2.2H2O and Cu(Ac)2.2H2O metal salts were heated in DBU catalyzed argon atmosphere with heat gun. Thus, synthesis of new metal phthalocyanines was performed (4, 5, 6 and 7). The structure of the compounds 2 and 3 was characterized by 1H, 13C-NMR, FT-IR spectroscopy and the structure of the metal phthalocyanines obtained by UV-Vis, FT-IR and Mass spectroscopy.