Yeni sübstitüe piridin halkalı pincer ligand ve bazı metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of the new substitutional pyridine ringed pincer ligand and some metal complexes
- Tez No: 783912
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kıskaca benzer geometrik yapısı nedeniyle kıskaç ligandları olarak adlandırılan, termal kararlılığı yüksek ligantlar ve bu ligantların bazı geçiş metalleriyle yapmış oldukları kompleks bileşikler incelenmiştir. Üzerinde çalışılan bu kompleksler merkez atomunun bir Azot(N) ve iki kükür(S) atomuyla bağlı olduğu SNS tipindeki komplekslerdir. Pincer bileşikleri, biyolojik ve katalitik özellikleriyle birçok farklı alanda kullanılmakta olan ve üzerinde inceleme ve çalışmaların devam ettiği önemli bir kompleks bileşiği grubudur.Bu çalışmada 2,6-piridindikarbonildiklorür ve 2-klorotiyofenolün reaksiyonundan elde edilen pincer ligandının Fe(II), Ni(II) ve Pd(II) kompleksleri sentezlenmiştir.Çalışmalar sonucunda sentezlenen ligand ve bu liganttan yola çıkarak sentezlenen metal komplekslerin yapıları 13C ve1H-NMR, UV-Vis, FT-IR, elementel analiz, molar iletkenlik gibi yöntemlerle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ligands with high thermal stability, which are called pincer ligands due to their pincer-like geometric structure, and the complex compounds of these ligands with some transition metals have been investigated. These complexes studied are SNS type complexes in which the central atom is bonded with one Nitrogen (N) and two sulfur (S) atoms. Pincer compounds are an important group of complex compounds, which are used in many different areas with their biological and catalytic properties and on which investigations and studies continue.In this study, Fe(II), Ni(II), Pd(II) complexes of pincer ligand obtained from the reaction of 2,6-pyridinedicarbonyldichloride and 2-chlorothiophenol were synthesized.As a result of the studies, the synthesized ligand and the structures of the metal complexes synthesized from this ligand were elucidated by methods such as 13C and1H-NMR, UV-Vis, FT-IR, elemental analysis, and molar conductivity.