Türkiye ve Fransa ortaöğretim coğrafya dersi öğretim programlarının ve ders kitaplarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparison of the geography curriculum and geography textbook for secondary education in Turkey and France
  1. Tez No: 572573
  2. Yazar: HACI AHMET BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türkiye'nin eğitim alanında işbirliklerini sürdürdüğü Avrupa Birliği'nin bir üyesi olarak Fransa eğitim sistemi ile karşılaştırmalı incelemelerinin yapılması önem arz etmektedir. Bu kapsamda yapılan bu çalışma ile Türkiye'de uygulanan ortaöğretim coğrafya öğretim programı ve ders kitapları ile Fransa'da uygulanan ortaöğretim coğrafya öğretim programının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Türkiye ve Fransa'da uygulanan ortaöğretim coğrafya öğretim programları arasında ne gibi benzerlik ve farklılıkların bulunduğunu nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlardan da görüleceği üzere Fransa'da okutulan coğrafya ders kitaplarında görsel ve karikatür kullanımına hayli yer verilmiş olup, tarih konularını da coğrafya ders kitaplarının içeriğinde işlenmiştir. Coğrafya öğretim programlarında iki ülke arasında bariz farklılıklar bulunmamaktadır. Türkiye'de okutulan coğrafya ders kitaplarının içeriğinde karikatür kullanılmamıştır. Bu çalışma Avrupa Kredi Transfer Sistemine dâhil olan Türkiye için önem arz etmektedir. Türkiye ve Fransa'nın milli eğitim sistemleri merkezden yönetim ilkelerine göre düzenlenmiştir. Yapılan bu çalışmada Fransa'nın çeşitli bölgelerinde kullanılan ders kitaplarından üç tanesi seçilmiş ve Türkiye'de MEB tarafından yayınlanan kılavuz kitaplar üzerinden incelemeler yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Okullarda coğrafya eğitimine en erken başlayan devletlerden biri olan Fransa bu alanda bazı eksikliklerine rağmen oldukça gelişmiştir. Coğrafya ilköğretimden liseye matematik ve Fransızca gibi her sınıfta öğretiminin yapılması zorunlu olan derslerden biridir. Fransa coğrafya öğretim programlarını sürekli yenileyen, uygulamaya dönük, teknolojiye açık, öğrenci merkezli bir model uygulamaktadır. Bu disiplindeki birçok yenilik ülkenin öğretim programlarında yer bulmuştur. Okul derslerindeki coğrafyada değişen anlayışa uygun olarak insan ve çevresiyle olan ilişkileri ve sonuçlarıyla ele alınmaktadır. Mekânsal analiz ve sonuçları coğrafyanın en büyük uğraş alanı haline gelmiştir. Coğrafya derslerinde eğitim teknolojileri ve coğrafya bilgi sistemlerinin kullanımında önemli eksiklikler ve zorluklar yaşanmaktadır. Türkiye'de uygulanan öğretim programının da eksik yönleri çalışma içerisinde verilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Türkiye'de Coğrafya alanında öğretim programlarının daha işlevsel hale gelebilmesi ve coğrafya ders kitaplarının her açıdan derinlemesine incelenmesi adına coğrafya kongresi toplanmasının gerekliliği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey cooperation in the field of education in which the European Union and France as a member of the education system is important in making a comparative analysis. The scope of this study in high school geography curriculum implemented in Turkey and applied in France with textbooks secondary courses aimed comparative study of curriculum. What kind of similarities and differences between this study revealed the presence of secondary geography curriculum implemented in Turkey and France it is important for Turkey, including the European Credit Transfer System. Turkey and France are tailored to the national education system of central government policy. In this study, three of the textbooks used in various regions of France selected through books and study guides published by the Ministry of Education made in Turkey and compared. France, one of the earliest states that started geography education in schools, is well developed despite some shortcomings in this area. Geography is one of the courses that must be taught in all classes such as mathematics and French. France implements a student-centered, technology-oriented, student-centered model that constantly renews geography curriculum programs. Many innovations in this discipline have been included in the country's curriculum programs. In the course of school lessons, it is dealt with the relationships and results of the people and the environment in accordance with the changing understanding in the geography. Spatial analysis and results have become the biggest area of work of the geography. There are significant deficiencies and difficulties in the use of educational technologies and Geography Information Systems in geography courses. The incomplete directions given in the study curriculum implemented in Turkey and comparisons are made.