Hızlı ıslah yöntemiyle buğdayda haritalama popülasyonu ve geriye melez döllerin yetiştirilmesi
Development of mapping population and backcross progenies in wheat by using speed breeding metod
- Tez No: 572576
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Ziraat, Bioengineering, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hızla artmakta olan dünya nüfusu gıda temini sorununu beraberinde getirmektedir. Buğday dünyada gıda temini ve kalori ihtiyacını karşılayan önemli bir tahıldır. Hızlı ıslah yöntemi buğdayda açılan generasyonda geçirilen süreyi kısaltmayı hedefleyen yeni bir yöntemdir. Bu araştırmanın amacı, hızlı ıslah yönteminin buğdayda haritalama popülasyonunun ve geriye melez döllerin yetiştirilmesinde kullanılmasıdır. Bitkiler 21 saat ışıklı 3 saat karınlık dönemde yetiştirilmiştir. Işıklı dönemde sıcaklık 25 °C iken, karanlık dönemde 18 °C olarak ayarlanmıştır. Işık kaynağı olarak kırmızı ışığın yoğun olduğu geniş spektruma sahip LED lambalar kullanılmıştır. Yazlık buğday çeşitlerin yetiştirilmesinde bir yetiştirme periyodu yaklaşık olarak 60 günde tamamlanmıştır. Melezleme programının uygulandığı çalışmada bir generasyon yaklaşık olarak 70 günde tamamlanmıştır. Ayrıca hasattan sonra tohumlar 5-7 gün arasında inkübatörde kurutulmuştur. Kışlık buğday çeşitleri 4 °C'de bir ay süreyle vernalize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar hızlı ıslah yöntemi kullanılarak yazlık buğdayda yılda 5-6 generasyon, kışlık buğdayda ise 3-4 generasyon ürün alınabileceğini göstermiştir. Hızlı ıslah yöntemi dünyada da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan önemli bir yöntem haline gelmiştir
Özet (Çeviri)
Increasing world population brings food supply problems. Wheatis an important cereal that meets the food supply and calorie needs in the world. The method of speed breeding is a newly developed method and aims to shorten the time spent in generation. The purpose of this research is using the speed breeding methodfor developinga mapping populationin wheat and growing thebackcrossed hybrid progenies. All the genotypes were grown in 21 hours illuminated and 3 hours dark period. The temperature was set to 25 °C in the illuminated period and during the dark period the temperature was 18 °C. LED lamps which radiate wide spectrum of intense red light are used as the light source.A growing period for the cultivation of summer wheat varieties was completed in approximately 60 days. In hybridization studies, one generation was completed in approximately 70 days. The seeds were also dried in the incubator for 5-7 days after harvesting. Winter wheat varieties were vernalized at 4 °C for one month. The outcomes of this study indicated that speed breeding methods can be used to grow 5-6 generations per year in spring wheat and 3-4 generations in winter wheat.Speed breeding technique has become an important method that has started to be widely used in the world.