Fiziksel etkinlik kartlarının 5. sınıf öğrencileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of physical activity cards on 5th grade students
  1. Tez No: 572584
  2. Yazar: YONCA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı; 5. sınıflarda uygulanan Fiziksel Etkinlik kartlarının öğrencilerin beden eğitimi dersine olan tutumlarına, akademik motivasyonlarına ve uygulanan fiziksel aktivitelerden hoşlanma düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili Ataşehir ilçesinde bulunan Emlak Konut Ortaokulunda okuyan rastlantısal yöntem ile seçilmiş 192 kız, 219 erkek toplam 408 beşinci sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Katılımcılara kişisel bilgi formu, beden eğitimi dersi tutum, akademik motivasyon ve fiziksel aktiviteden hoşlanma ölçekleri uygulanmıştır. Çalışmada analizler için elde edilen anlamlılık düzeyleri, 0.05 olarak değerlendirilmiştir. Öğrenciler kontrol ve deney grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırmada öğrencilerin 10 haftalık uygulamalardan önce ve sonrasında beden eğitimi dersine olan tutumları ve akademik motivasyonları belirlenmiştir. Ayrıca her bir fiziksel etkinlik kartındaki uygulama ve müfredattaki her bir aktivite sonrası da fiziksel aktiviteden hoşlanma düzeyleri belirlenmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası değişkenler arası farkı belirlemek amacıyla bağımlı t testi uygulanmıştır. Yine katılımcıların fiziksel etkinlik sonrası ve normal ders sonrası fiziksel etkinlikten hoşlanma düzeylerinde etkili olup olmadığının karşılaştırılması Mann Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze effects of physical activity cards which are applied in 5th grade on students' attitudes towards Physical Education, the academic motivation and the level of activity enjoyment. The sample of the study contains randomly selected totaly 408 5th grade students including 192 girls, 219 boys who are studying at Emlak Konut Middle School in Ataşehir, Istanbul. Personal information form, attitude scale towards Physical Education, the academic motivation scale and the enjoyment scale from physical activity were applied to the participants. In the study, the significance levels which are obtained for the analyzes were evaluated over 0.05. The students were seperated into two groups as control and experimental. In the research, students' attitudes and academic motivations to Physical Education courses before and after the practice that took 10 weeks were determined. Beside that, their levels of enjoyment after practice on each physical activity card and each activity in the curriculum were determined. The dependent t test was applied in order to determine the difference between the variables before and after the practice. Again, comparing whether the participants had an effect on their enjoyment level of physical activity after physical activity and normal lessons was done with the Mann Whitney U test.