Farklı ark kaynak yöntemleriyle birleştirilen yüksek mukavemetli API 5L X80 çeliğinin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of high strengthAPI 5L X80 steel combined with different arc welding methods
  1. Tez No: 572701
  2. Yazar: MESUT BİÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK KEJANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kaynak, malzemelerin ısı enerjisi veya basınç uygulaması altında, sürekli bir içyapı oluşturulması için gerçekleştirilen birleştirme işlemidir. Metal kaynağı; başlıca 'Ergitme Kaynağı' ve 'Katı Hal Kaynağı' olarak ikiye ayrılır. Bir yapı elemanının kaynağı için, yapı elemanının kaynak kabiliyeti önem arz etmektedir. Kaynak kabiliyetini etkileyen faktörler; malzeme, konstrüksiyon ve kaynak yöntemidir. Bu çalışmada; seçilen yüksek mukavemetli yapı çeliğinin çeşitli ergitme kaynağı yöntemi ile kaynak kabiliyeti test edilmiştir. Seçilen API 5L X80 yüksek mukavemetli düşük karbonlu yapı çeliği malzemesi; elle ark kaynağı, gaz altı kaynağı ve toz altı ark kaynağı yöntemleri ile birleştirilmiştir. Farklı kaynak yöntemleri ile birleştirilen numunelerin mukavemeti tahribatlı testler; akma mukavemeti, çekme mukavemeti, çentik darbe mukavemeti ve sertlik testi ile malzeme yapısı ise; makrografik muayene ile tespit edilmiştir. Elde edilen test sonuçları birbirleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Welding is the jointing process for the formation of a continuous internal structure under the application of heat energy or pressure of the materials. Metal welding; It is divided into two as 'Melting Welding' and 'Solid State Welding'. For the welding of a building element, the welding capability of the building element is important. Factors affecting welding ability; material, construction and welding method. In this study; The welding ability of selected high strength structural steel was tested by various melt welding methods. Selected API 5L X80 high strength low carbon structural steel material; manual arc welding, gas welding and submerged arc welding. The strength of the samples combined with different welding methods are destructive tests; yield strength, tensile strength, notch impact strength and hardness test with material structure; Macrographic examination. The test results were compared with each other.