Kredi analizlerinde aktarma-arındırma işlemleri
Transfer and purification process in the commercial loans
- Tez No: 572757
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kredi talebinde bulunan firmalar genellikle kredibilitelerini artırmak ve finansal açıdan kendilerini daha güçlü gösterebilmek adına mali verilerinde birtakım değişiklikler yaparlar. Makyajlama da dediğimiz bu değişikliklerin tespiti ve düzeltilmesi kredi veren kuruluşlar açısından son derece önemlidir. Bankalar ve kredi veren diğer finansal kuruluşlar için kredilendirme süreci batık kredi riskini minimum düzeye indirgemek açısından büyük önem arz etmektedir. Bankalar kredilendirilecek firmanın likidite ve kaynak yapısını doğru tespit edebilmek, rasyolarını ve kredi ihtiyacını doğru hesaplayabilmek isterler. Bunun içinde firmanın mali verileri üzerinde çeşitli aktarma arındırma işlemleri yaparak bilançonun en yalın ve ihtiyatlı haline ulaşmaya çalışırlar. Çalışmanın temel amacı, kredi talebinde bulunan işletmelerin mali verilerinin en saf haline getirilmesi ve gerekli aktarma arındırma işlemleri yapılarak kredi ödeme kabiliyetinin doğru ölçülmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Companies that demand credit generally make some changes in their financial data in order to increase their credibility and to show themselves more financially. It is crucial for lending institutions to determine and correct these changes that we call the make-up. The credit process for banks and other lending institutions is of great importance in order to minimize the credit risk. The banks want to be able to determine the liquidity and resource structure of the firm and to be able to calculate the ratios and the loan need accurately. In this, the company's financial data on the various data transfer operations to achieve the most lean and prudent of the balance sheet. The main objective of the study is to make the financial data of the firms the most pure and to provide the correct measurement of the loan payment capability by performing the necessary purge purification procedures.