Using web 3.0 technologies for teaching english to the primary level students: A study on augmented reality
İlkokullarda İngilizce öğretiminde web 3.0 teknolojilerinin kullanımı : Artırılmış gerçeklik üzerine bir araştırma
- Tez No: 572758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Teknoloji birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da ilgi duyulan bir konu olmuştur. Teknoloji alanındaki gelişmelerin eğitim alanındaki etkileri öğretim yöntemleri konusunda yeni yaklaşımlar ve farklı uygulamalar doğurmuştur. Bu bağlamda artırılmış gerçeklik teknolojileri de öğretim yöntemleri konusunda bir çok yenilik sunmaktadır. Artırılmış gerçeklik teknolojileri öğrencilerin sınıflarda deneyimlemeleri mümkün olmayan konuları ya da karışık kavramları öğrenmeleri için etkili bir araç olmakla birlikte öğretim yöntemlerini de farklılaştıran bir araçtır. Yapılan çalışma artırılmış gerçeklik araçlarının ilkokulu seviyesindeki öğrencilerin İngilizce dersi başarısı üzerine etkisini inceleyen niceliksel bir araştırma sunmaktadır. Bu çalışma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grupla gerçekleştirilmiş ve toplam 9 hafta sürmüştür. Her iki gruba uygulama öncesinde hedeflenen konularla ilgili ön bilgilerini ölçmek için bir ön test uygulanmıştır. Ardından deney grubuna artırılmış gerçeklik araçlarıyla sekiz hafta boyunca öğretim uygulanırken kontrol grubuna görsel ve işitsel materyallerle zenginleştirilmiş geleneksel öğretim uygulanmıştır. Uygulama sonunda son test uygulaması yapılarak hedeflenen kazanımların ne derece edinildiği ölçülmüştür. Araştırma sonuçları artırılmış gerçeklik araçlarının ilkokul seviyesinde İngilizce öğretiminde başarı üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığını göstermektedir. Öğrencilerin uygulama süresince yapılan çalışmalardan keyif aldıkları gözlemlense bile artırılmış gerçeklik araçlarının öğretim yöntemlerini farklılaştırmak dışında başarı bağlamında anlamlı bir fark yaratamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technology has been a subject of interest in education as it has been for many areas. The effects of the technology on education have resulted in emerging new approaches and different practices. In this context, augmented reality technologies also offer many innovations in teaching methods. Augmented reality helps students experience the subjects that are not possible to visualize in classes or understand complex terms along with being a different tool in teaching the subjects. This study presents a quantitative research that examines the effects of augmented reality technologies on the success of the primary level students leaning English as a foreign language. The study was carried out with a control and experimental group and it lasted for nine weeks. Before the treatment a pretest was conducted for both of the groups. Then, while the experimental group was taught with augmented reality tools for eight week, the control group had traditional teaching enriched with visual and audial materials. At the end of the treatment post-tests were applied to see the scores of the groups. The results of the research showed that augmented reality tools had no meaningful effects on the success of the primary level students in English learning as a foreign language. Although the students were observed to enjoy the treatment, it was seen that the augmented reality tools had no significant effects on the success of the students apart from being a tool that differentiate the teaching process.