Exploring the STEM readiness level of high schools in Ankara
Ankara'daki liselerin STEM hazırlık seviyelerinin araştırılması
- Tez No: 573086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hızla değişen ve gelişen dünyadaki ekonomik yarışta var olabilmek için, teknolojiyi sadece kullanmak değil üretmek de gerekmektedir. Bu da sadece farklı disiplinlerde üretilen nitelikli insan gücü ile mümkün olabilir. Science, technology, engineering ve mathematics kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve disiplinler arası bir yaklaşım olan STEM eğitimi, öğrencilerin eleştirel, analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirerek onarın inovasyon geliştirme kapasitelerini arttırmaktadır. Bu noktada, sağlayacağı nitelikli insan gücü ile ülkemizin gelişmesi için çok önemli bir adımdır. STEM eğitimini mevcut eğitim sistemine dahil etmek için bunun için hazırlık yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, Ankara'daki liselerinin STEM eğitimine hazır olma düzeyini tespit etmektir. Bu amaçla, NYCDOE STEM çerçevesine göre görüşme soruları hazırlanmış ve 4 ayrı okulda öğretmen ve idarecilerle görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek okulların hazırlık düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, çalışma sonucunda ortaya çıkan temalar gelecekteki çalışmalara ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
In order to exist in the economic race in the rapidly changing and developing world, technology is not only required to be used but also produced. This is only possible through the production of qualified manpower in different disciplines. STEM education, occurs with abbreviation of words Science, Technology, Engineering and Mathematics, enhances the capacity of students to develop innovation by developing critical, analytical thinking and problem-solving skills, has been an interdisciplinary approach. At this point, it is a very important step for the development of our country with the qualified manpower it will provide. In order to integrate STEM education into the existing education system, it is necessary to be prepared for this. In this context, the purpose of this study was to determine the readiness level of high schools in Ankara for STEM education. For this purpose, interview questions were prepared according to NYCDOE STEM framework and interviews were conducted with teachers and administrators in 4 different schools. The readiness levels of the schools were evaluated by analyzing the obtained data. In addition, the themes that emerged as a result of the study will shed light on future studies.