Sıvı metallerin atomlararası potansiyelleri üzerinde elektronik değiş-tokuş ve korelasyon etkileri
The Electronic exchange and correlation effects on the interatomic potentials for simple liquid metals
  1. Tez No: 57309
  2. Yazar: FİKRET IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
HI ÖZET SIVI METALLERİN ATOMLARARASI POTANSİYELLERİ ÜZERİNDE ELEKTRONİK DE?İŞ-TOKUŞ VE KORELASYON ETKİLERİ Bu çalışmada basit sıvı metallerin atomlararası potansiyelleri, ikinci mertebeden pseudopotansiyel teorisi ve farklı statik ekranlama fonksiyonları kullanılarak elde edilmiş; bu potansiyeller üzerinde elektronik değiş-tokuş ve korelasyon etkilerinin elektron-iyon pseudopotansiyellerinin seçimine bağlılığı araştırılmıştır. Hesaplamalarda yerel elektron-iyon model pseudopotansiyelleri kullanılmıştır. Tezde, bu etkilerin 7 basit sıvı metal; Li, Na, K, Rb, Cs, Mg, Al 'un pseudopotansiyel form faktörü ve atomlararası potansiyelleri üzerindeki sonuçlan verilmektedir. Hesaplanan atomlararası potansiyeller ele alınan basit sıvı metallerin periyodik tablodaki yönünü doğru olarak vermektedir. Anahtar kelimeler : Sıvı Metaller, Pseudopotansiyeller, Atomlararası Potansiyeller, Değiş-Tokuş ve Korelasyon Etkileri
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE ELECTRONIC EXCHANGE AND CORRELATION EFFECTS ON THE INTERA TOMIC POTENTIALS FOR SIMPLE LIQUID METALS In this work, the interatomic potentials for simple liquid metals are derived using second order pseudopotential theory and different static screening functions and the electronic exchange and correlation effects on this potentials are investigated relating to the choice of the pseudopotentials. In these calculations, local electron-ion model pseudopotentials were used. Results of these effects on the pseudopotential form factors and the interatomic potentials of 7 simple metals are given. The calculated potentials for simple liquid metals which are taken into account, give the trends in the periodic table correctly. Keywords : Liquid Metals, Pseudopotentials, Interatomic Potentials, Exchange and Correlation Influence.