Türkiye'de köy tiyatrosu geleneği ve bir örnek: Bademler Köy Tiyatrosu
Tradition of the village theater in Turkey and an example: Bademler Village Theater
- Tez No: 573578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SEVİM SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bademler Köy Tiyatrosu 1932'de kurulan ilk Modern Köy Tiyatrosu'dur. Bademler Köy Tiyatrosu'ndan sonra Türkiye'nin çeşitli köylerinde Bademler gibi tiyatro yapan ekiplerin sayısı artmıştır. Kimi köyler tiyatroyu köylerinde amatör olarak başlatmış kim köyler ise çalışmalarını tiyatro eğitimi almış bir yönetmen eşliğinde sürdürmüştür. Kimi köyler belediye desteğiyle, kimileri bir sivil toplum çatısı altında kimileri ise kendi imkanlarıyla kalkınmaktadır. Tüm bu ekiplerin ortak özelliği oyuncularının köylülerden oluşması ve metne dayalı tiyatro yapmalarıdır. Bu çalışmanın amacı 1932'de kurulan Türkiye'nin ilk Modern Köy Tiyatrosu'nu tanımak ve Bademler Tiyatrosu'nun tarihi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çünkü Bademler, yenilikçi tiyatro yapan ilk köy olmasına rağmen tiyatrosu hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Bademler Köy Tiyatrosu hakkında daha çok bilginin elde edilmesi Türk Köy Tiyatrosu'nun gelişimine katkı koyacak, tarihçesi ile ilgili bilgileri de zenginleştirecektir. Söz konusu amaç doğrultusunda Bademler Köy Tiyatrosu'nu tanımak için Nitel Araştırma Yöntemleri'nden Sözlü Tarih Yöntemi seçilerek köyde tiyatro yapan 16 oyuncu, 1 yönetmen ve köyde tiyatroyu başlatan kişinin 2 yakını ile görüşülmüştür. Elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu veriler Bademler'in Türkiye'de modernleşmenin etkisiyle kurulan ilk köy tiyatrosu olduğunu, ekibinin köylülerden oluştuğu tiyatronun çalışmalarını amatör olarak sürdürdüğünü, kurumsal bir kimlik kazanmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bademler Village Theater is the first modern village theater founded in 1932. After the Bademler Village Theater, the number of teams who perform like Bademler has increased in Turkey's various villages. Some villages started theater as amateurs in their villages, some of the villages continued their work under the theater director who received theater education. Some villages progress with municipal support, some villages under the umbrella of a non-governmental organization and some villages through one's own means. The common feature of all these teams is that the actors are the peasants and they perform text-based theater. The aim of this study is to get acquainted with the first modern village theater founded in 1932 and to learn about the history of Bademler theater. Because although Bademler is the first village to perform innovative theater, the information about its theater is limited. Obtaining more information about Bademler Village Theater will contribute to the development of Turkish village theater and also will enrich the knowledge about its history. For this purpose, to get to know Bademler village theater, it was interviewed with 16 actors, 1 director and 2 relatives of the people who started the theater in the village by being selected Oral history method which is one of the qualitative research methods. The acquired data were analyzed. These data show that Bademler was the first village theater founded under the influence of modernization in Turkey, the team was made up of peasants, theatrical work was carried out as an amateur and it did not gain a corporate identity.