Üniversite öğrencilerinin iyimserlikleri ve sistemi meşrulaştırma eğilimleri
Optimism and system justification tendency of university students
- Tez No: 573602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sistemi meşrulaştırma eğilimleri ve demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, akademik başarı, aylık gelir, sosyoekonomik düzey, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, siyasi görüş, okunan gazete) iyimserliklerini; demografik değişkenlerin sistemi meşrulaştırma eğilimlerini yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Bunun için önce, sistemi meşrulaştırma, iyimserlik ve demografik değişkenler arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı ise araştırma değişkenleri açısından okunan gazete bakımından farklılıklarının olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmada, Ankara'da farklı üniversitelerde eğitim gören 434 (282 kadın, 152 erkek) üniversite öğrencisi yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sistemi meşrulaştırma ve iyimserlik düzeylerini belirlemek için“Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği”,“İyimserlik Ölçeği”ile araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak iyimserliği ve sistemi meşrulaştırma eğilimini yordayan değişkenlerin hangileri olduğu sorgulanmıştır. Bu amaçla, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi (stepwise yöntemi) kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda siyasi görüş, cinsiyet ve sistemi meşrulaştırmanın iyimserliği; annenin eğitim düzeyi ve siyasi görüşün sistemi meşrulaştırma eğilimini yordadığı görülmüştür. İkinci adımda cinsiyet ile iyimserlik arasındaki ilişkiyi Nokta Çift Serili Korelasyon Analizi, diğer tüm değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi yapılmıştır. Son adımda, okunan gazete bakımından sistemi meşrulaştırma ile iyimserlik düzeylerini karşılaştırmada Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada kadınların erkeklere göre daha iyimser olduğu, sistemi meşrulaştırma ve iyimserlik düzeyi yükseldikçe akademik başarının da yükseldiği görülmüştür. Sosyoekonomik düzey azaldıkça siyasi görüşün sola yaklaştığı, bununla birlikte siyasi görüş sağa yaklaştıkça sistemi meşrulaştırma ve iyimserlik puanının arttığı gözlenmiştir. Sistemi meşrulaştırma düzeyi arttıkça iyimserlik düzeyinin de arttığı sonucuna varılmıştır. Siyasi görüşün, cinsiyetin ve sistemi meşrulaştırmanın iyimserliği yordadığı bulunmuştur. Annenin eğitim düzeyi ile siyasi görüşün de sistemi meşrulaştırma eğilimini yordadığı görülmüştür. Nötr ve sağ görüşlü gazete okuyan öğrencilerin sol görüşlü gazete okuyanlara göre sistemi daha fazla meşrulaştırdığı, sağ görüşlü gazete okuyanların sol görüşlü gazete okuyanlara göre daha iyimser olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate if the system justification tendency and demographic variables (gender, old, academic achievement, income, socio-economic level, mother's educational level, father's educational level, political view, which newspaper reads (neutral, right-winged, left- winged)) predict the optimism and demographic variables predict the system justification tendency. For this purpose, firstly the relation of system justification tendency and optimism with demographic variables was examined. Another purpose of this study is conducted to examine the differences of which newspaper reads in terms of research variables. The study group consisted of 434 students, 282 of them were female and 152 of them were male, attending to different university in Ankara in 2018-2019 educational year. System Justification Scale, Optimism Scale and the Personal Information Form designed by the researcher were used to identify the system justification and optimism levels in the research. This study begins with questioning which variables predict the optimism and system justification tendency. For this purpose, it conducts multiple linear regression analysis with stepwise method. The result of this analysis points out that political view, gender, system justification considerably optimism; political view and mother's educational level considerably system justification tendency. Secondly, Point Biserial Correlation Analysis to determine the relationship between gender and optimism and with help of Pearson's Product Moment Correlation Coefficient to determine the relationship between the other variables. ANOVA was used to determine whether system justification and optimism differed in terms of which newspaper reads. In the study, it was seen that female were more optimistic than male and academic achievement increased as the level of system justification and optimism increased. It was found that as the socioeconomic level decreased and as the political view approached to the left. Also the political view approached to the right, the level of system justification and optimism increased. It has been found that as the system justification tendency increases, the score of optimism increases. Political view, gender and system justification predicted the optimism. Mother's educational level and political view predicted system justification tendency. It was seen that students reading neutral and right-winged newspapers justification the system more than left-winged newspaper readers, and those who read right-winged newspaper were more optimistic than left-winged newspaper readers.