İlkokul 4.sınıf öğrencilerinin oyun tercihleri ve anne baba tutumlarına ilişkin algılarının incelenmesi
Investigation of primary school 4th grade students' game preferences and perceptions regarding parental attitudes
  1. Tez No: 573605
  2. Yazar: HATİCE HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ARMAĞAN KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu araştırma, 4.sınıf öğrencilerinin oyun tercihleri ve anne baba tutumlarına ilişkin algılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya ilkokul 4. sınıfa devam eden İstanbul örnekleminden 130 kız, 138 erkek, Mardin örnekleminden 192 kız 183 erkek olmak üzere toplam 643 öğrenci katılmıştır. Araştırmada Anne Baba Tutum Ölçeği, Oyun Formu, Oyun Anketi ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde Shapiro Wilk's, Bağımsız Grup t-testi, Tek Boyutlu Varyans Analizi (ANOVA), Tukey HSD Analizi, Ki-Kare Bağımsızlık Testi, Tamhane's Analizi, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis-H ve Post-Hoc LSD Karşılaştırma Testleri istatistiki teknikleri kullanılmıştır. Mardin ve İstanbul örnekleminde oyun türlerine göre farklı tercihler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mardin ve İstanbul örnekleminde 4. sınıf öğrencilerinin oynadıkları oyunlar cinsiyet değişkenine göre kız ve erkek öğrencilerin oyun tercihlerinde anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Mardin ve İstanbul örnekleminde 4. sınıf öğrencilerinin oynadıkları oyunlar yaş değişkenine göre öğrencilerin oyun tercihlerinde anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Mardin ve İstanbul örnekleminde anne baba tutumlarına bakıldığında annelerin ve babaların demokratik olma oranları açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Genel anlamda bakıldığında ise annelerin ağırlıklı olarak demokratik, babaların ise otoriter oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Mardin örnekleminde 4.sınıf öğrencilerinin anne baba tutumları cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde, erkek öğrencilerde baba tutumu demokratik olma boyutu daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mardin ve İstanbul örnekleminde 4.sınıf öğrencilerinin oyun tercihleri, demokratik ve otoriter anne baba tutumuna göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done with the aim of the analyzing fourth grade students' play preferences and perceptions about parental attitudes. In Istanbul sample 130 female and 138 male, in Mardin sample 192 female and 183 male, in total 643 students who are studying fourth grade participated the study. Parental Attitude Scale, Game Form, Game Questionnaire and Personal Information Form were used in the research. In the analyzing the gathered data, Shapiro Wilk's, independent samples t-test, One-Dimensional Variance Analysis (ANOVA), TukeyHSD Analysis, Chi-Square Independence Test, Tamhane's Analysis, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis-H and Post-Hoc LSD Comparison Tests statistical techniques were used. In Mardin and Istanbul samples, the conclusions that there are different choices according to game types were reached. In Mardin and Istanbul samples according to gender variable, a meaningful difference between female and male fourth grade students' play preferences was determined. In Mardin and Istanbul samples according to age variable, a meaningful difference between fourth grade students' play preferences was determined. When the parental attitudes of Mardin and Istanbul samples were examined, any significant difference was not found in terms of mothers' and fathers' democratic attitudes rates. In general terms, the result that mothers were mainly democratic and fathers were authoritarian was gained. When the parental attitudes of the fourth grade students inMardin sample were examined according to the gender variable, the conclusion that democratic dimension of father attitude was higher in male students was attained. In the Mardin and Istanbul samples, the result that play preferences of fourth grade students vary according to democratic and authoritarian parental attitudes was obtained.