Fen bilimleri eğitiminde kullanılan açık uçlu soruların puanlanmasında puanlayıcılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Inter-rater correlation on scoring open-ended questions in science education
  1. Tez No: 573668
  2. Yazar: SÜMEYYA BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF HAŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Fen Bilimleri eğitiminde kullanılan açık uçlu soruların puanlanmasında cevap anahtarı kullanılması durumunda, puanlayıcılar arasındaki ilişki olup olmadığı ve ayrıca Fen Bilimleri dersinde açık uçlu soruları puanlayan puanlayıcıların verdikleri ortalama puanlar arasındaki farklılık incelenmiştir. Bu amaçla, Fen Bilimleri dersinin değerlendirilmesine yönelik 6 açık uçlu maddeden oluşan bir ölçme aracı ve bu ölçme aracını puanlamak için bir cevap anahtarı hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında hazırlanan sorular Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ortaokulun 7. sınıflarında okuyan 28 öğrenciye uygulanmıştır. Sorulara verilen cevaplar ise Ağrı ve ilçelerinde çalışmakta olan 12 Fen Bilimleri öğretmeni tarafından puanlanmıştır. Puanlayıcıların verdikleri puanlar arasında anlamlı bir ilişki ve farklılık olup olmadığı ayrıca verdikleri ortalama puanlar arasındaki farklılık belirlenmeye çalışılmıştır. Puanlayıcıların verdikleri puanlar incelenmiş ve puanlayıcılar arasındaki korelasyon katsayıları elde edilmiştir. Bu araştırma“Betimsel Araştırmalar”kapsamında“Örnek Olay Yöntemi”kullanılarak yapılmıştır. Her uygulama için, farklı öğretmenlerin puanları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Farklı öğretmenlerin verdikleri puanların ortalamaları arasındaki fark için puanlayıcıların verdikleri ortalama puanlar incelenmiştir. Sonuç olarak, her bir açık uçlu soru için, puanlayıcılar arasında pozitif yönde, yüksek ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fakat puanların ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate inter-rater correlation on scoring the open-ended questions in science education in case of using an answer key and the difference among the average scores given by science teachers. For data collection, an assesment tool consisting of six open-ended questions and an answer key to score the assessment tool were prepared. The open-ended questions were applied to 28 students studying in the 7th grade of a middle school in Eastern Anatolia. The answers given to the questions were scored by 12 Science teachers working in Ağrı and its districts. It was tried to determine whether there was a significant relationship and difference among the points given by the raters and also the difference among the average scores they gave. The scores given by the raters were analyzed and the correlation coefficients among the raters were obtained. This research was conducted through a“Case Study Method”within the scope of“Descriptive Research”. For each application, the scores of different teachers were compared with each other. The average scores of the raters were analyzed for the difference among the mean scores of the different teachers. In conclusion, for each open-ended question, a positive and high correlation was determined among the raters. However, there are significant differences among the averages of the scores.