Özel okul öncesi eğitim kurumlarında hizmet kalitesinin servqual yöntemi kullanılarak ölçülmesi: Ankara ili örneği
Measurement of service quality in pre-school education institutions using servqual method: An example of Ankara
- Tez No: 573817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüz teknolojisinde toplumların gelişebilmesi, varlığını devam ettirebilmesi o toplumun üyesi olan her bireyin nitelikli şekilde yetiştirilmesi ve eğitilmesine bağlıdır. Eğitim; bilginin topluma iletilmesi için en temel gerekliliktir. Eğitimin temelinin atıldığı yer şüphesiz ki okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Çalışmada, okul öncesi kurumlarının eğitim konusunda eksik yönleriyle ilgili bazı tespitlerin yapılmasına olanak sağlayan bir araştırma tasarlanmıştır. Eğitimde kaliteyi sağlayabilmek, hangi özel okul öncesi eğitim kurumu olursa olsun eğitim alma ihtiyacı olan çocukların velilerinin beklentilerini müşteri olarak en yüksek düzeyde karşılamakla mümkün olabilecektir. Bu çalışmanın temel amacı; özel okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim alan 0-6 yaş aralığındaki çocukların velilerinin çocuklarının aldıkları eğitimden beklentileri, bu beklentilerin ne derece karşılandığı ve bununla beraber algıladıkları hizmetin kalitesini değerlendirmektir. Bu amaçla Ankara ilinde eğitim veren özel okul öncesi eğitim kurumlarında, 0-6 yaş aralığında bakım hizmeti alan ve öğrenim gören çocukların velileri ile 400 kişilik bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler IBM Statistics 23.0 programı ile incelenmiş geçerlilik, güvenirlilik analizi, servqual yöntemi hipotezlerin analizleri için t-testi ve Anova testi kullanışmıştır. Araştırma sonuçları okulların kalitesinin ölçülmesi, bu doğrultuda velilerin okul tercihlerine yön vermesi ve okulların kalite algısını önceden tespiti için önemlidir.
Özet (Çeviri)
In today's technology, the development of societies and their survival depends on the qualified upbringing and education of each individual member of that society.Education; it is the most essential requirement for the transmission of information to society. The place where education is laid is undoubtedly pre-school education institutions. In this study, a research was designed which allows some determinations about the missing aspects of preschool institutions in education. Ensuring quality in education will be possible by meeting the expectations of the parents of the students in need of education at the highest level as a customer. The aim of this study is to evaluate the expectations of the parents of students between the ages of 0-6 who are educated in private preschool education institutions, the extent to which these expectations are met and the quality of the service they perceive. For this purpose, a working group of 400 people has been formed with the parents of children who are receiving care and education between 0-6 years in private preschool education institutions in Ankara. Questionnaire method was used as data collection tool. Data were analyzed with IBM Statistics 23.0 program, validity, reliability analysis, servqual method and t-test were used for analysis of hypotheses. The results of the research are important for measuring the quality of schools, for directing the school preferences of parents and for determining the quality perception of schools in advance.