Manyetik eğrilerde Fermi-Walker türevi
Fermi-Walker derivative in-magnetic curves
- Tez No: 573829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT KÖRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın ana temasının anlatıldığı giriş bölümüdür. İkinci bölüm konu ile ilgili temel tanım ve teoremlerin verildiği materyal ve metot bölümüdür. Üçüncü bölüm Frenet çatısına göre manyetik eğrilerin tanımlandığı ve Fermi-Walker türevlerinin bulunduğu manyetik eğriler bölümüdür. Dördüncü bölüm Quasi çatısına göre manyetik eğrilerin tanımlandığı ve Fermi-Walker türevlerinin bulunduğu araştırma ve bulgular bölümüdür. Beşinci bölüm konu ile ilgili sonuçların verildiği tartışma ve sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
This study consists of five sections. The first section is the introductory which explains the main idea of the study. The second section is the material and method which includes basic definitions and theorems. The third section is the magnetic curves which contains the definitions of magnetic curves with respect to the Frenet frame and their Fermi-Walker derivatives. The fourth section is the research and findings which contains the definitions of magnetic curves with respect to the Quasi frame and their Fermi-Walker derivatives. The fifth section is the discussion and conclusion which includes the main results of the study.