Farklı yetiştirme ortamlarında glomus spp.'nin domateste fide performansı ve pythium deliense üzerine etkileri
The effects of glomus spp. on tomato seedling performance and pythium deliense in different growth media
  1. Tez No: 573830
  2. Yazar: FATİH TAŞOLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında, domateste tohum ekimiyle birlikte Glomus intraradices ve karışık mikorizal türlerden oluşan biyopreparat katkılı yetiştirme ortamlarının fide performansı ve yapay inokulasyon ile fide çürüklüğüne neden olan Pythium deliense'ye etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada sırasıyla steril toprak, kum ve perlit (YO1); beyaz torf, perlit ve vermikulit (YO2); beyaz torf, siyah torf ve perlit (YO3) ve beyaz torf, hindistan cevizi kabuğu, perlit (YO4) içerikli ortamlar test edilmiştir. Bitki gelişim parametreleri arasında bitki boyu, kök uzunluğu, gövde çapı, sürgün ve kök yaş ve kuru ağırlıkları arttırma bakımından en iyi ortamlar beyaz torf, hindistan cevizi kabuğu ve perlit içeğine sahip YO4 ve daha sonra beyaz torf, perlit ve vermikulit içeriğine sahip YO2 olmuştur. Mikorizal fungusların tek veya karışım halinde uygulanması sonucu en yüksek kolonizasyon oranları YO4 ve YO2'de gerçekleşmiştir. Güçlü bir kolonizasyonun gerçekleştiği bitkilerde bitki gelişim parametrelerinin arttırılmasına bağlı olarak bu ortamlarda Pythium deliense inokulasyonu sonrası hastalık şiddeti diğer ortamlara oranla daha düşük düzeyde gerçekleşmiştir. Bitkilerdeki toplam fenolik bileşiklerin seviyesi 24, 48 ve 72. saatlerde bu ortamlarda yetiştirilen bitkilerde ve mikorizal fungus patojen kombinasyonlarında kendi kontrollerine kıyasla daha yüksek olmuştur. Çalışmada sözkonusu ortamlara mikorizal fungus aşılamalarının fide kalitesini ve toplam fenolik bileşiklerin miktarını arttırarak hastalık şiddetini azalttığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of biopreparates including Glomus intraradices and mixed mycorrhizal species supplemented growing medium from seed sawing on seedling performance and seedling rot caused by Pythium deliense with artificial inoculation were determined. Sterile soil, sand and perlite (YO1); white peat, perlite and vermiculite (YO2); white peat, black peat and perlite (YO3) and white peat, cocopeat, perlite (YO4) containing media were tested. Among the plant growth parameters, the best growing medium for increasing plant height, root length, stem diameter, fresh and dry weights of shoot and root were YO4 with white peat, coconut shell and perlite, and later YO2 with white peat, perlite and vermiculite. When mycorrhizal fungi were administered as single or mixed, the highest colonization rates were observed in YO4 and YO2. Disease severity after Pythium deliense inoculation was lower in these growing media due to the increase of plant growth parameters in plants with strong colonization. The level of total phenolic compounds in plants was higher at 24, 48 and 72 hours in plants grown in these media and mycorrhizal fungi pathogen combinations compared to their controls. It was concluded that mycorrhizal fungus inoculation in these media decreased the severity of disease by increasing seedling quality and total phenolic compounds.