Spin-0 ve Spin-1/2 parçacıklarının enerjiye bağlı potansiyellerden saçılması
Scattering of Spin-0 and Spin-1/2 particles from energy-dependent potentials
  1. Tez No: 573939
  2. Yazar: HAKAN TİLAVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY AYDOĞDU, DOÇ. DR. MUSTAFA SALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Atomlar, moleküller veya temel parçacıkların doğasını anlayabilmenin en kullanışlı yollarından biri olan saçılma problemi birçok cevapsız soruyla birlikte hala araştırılmaktadır. Saçılma problemini araştırmanın yollarından biri atom, molekül veya parçacığın bir potansiyel enerji fonksiyonu ile etkileşmesidir. Diğer taraftan, parçacığın enerjisine bağlı potansiyel enerji fonksiyonu, dinamo etkisinin manyeto-hidrodinamik modeli, hidrodinamik, göreli kuantum mekaniğinin Hamiltonyen formülasyonu, kuantum kuyuları, yarıiletkenler ve ağır kuark sistemlerinin modellenmesi gibi fiziğin birçok alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında ilk önce literatürde iyi bilinen tek boyutlu basamak, bariyer, Hulthen ve Woods-Saxon potansiyel enerji fonksiyonlarının parçacığın enerjisine bağlı formları oluşturulmuştur. Daha sonra, Klein-Gordon (göreli spin-0) ve Dirac (göreli spin-1/2) parçacıklarının enerjiye bağlı potansiyelden saçılma problemi araştırılmıştır. Bunun için, Klein-Gordon ve Dirac denklemlerin standart yöntem ile çözülerek saçılma durumu dalga fonksiyonları elde edilmiştir. Saçılma durumu dalga fonksiyonları ve her bir etkileşme için tanımlanan sınır koşulları kullanılarak geçiş ve yansıma olasılık yoğunlukları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçların nümerik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scattering which is one of the most useful ways to understand the nature of atoms, molecules or basic particles is still under investigation with many unanswered questions. One of the ways to research the scattering problem is the interaction an atom, molecule or particle with a potential energy function. On the other hand, energy-dependent potential energy function is frequently used in many areas of the physics such as the magneto-hydrodynamic model of the dynamo effect, hydrodynamic, Hamiltonian formulation of the relativistic quantum mechanics, quantum wells, semiconductors and modelling of heavy quark systems. In this thesis, energy-dependent shapes of the one dimensional step, barrier, Hulthen, Woods-Saxon potential energy functions which are well-known in the literature have been firstly formed. Then, the problem of scattering of the Klein-Gordon (relative spin-0) and the Dirac (relative spin-1/2) particles from energy-dependent potential has been investigated. For this, the Klein-Gordon and Dirac equation have been solved by using standard method and then wave functions of the scattering state have been obtained. Transmission and reflection probability densities have been calculated by using the wave functions of the scattering state and boundary conditions defined for the each interaction. Numerical analyzes of the results obtained have been made.